26. června 2015 9:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němec hrozí Řekům ultimátem. Máte pět dnů, pak končíte v eurozóně

Krize eura - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eura - ilustrační foto | foto: Reuters

BRUSEL/ATÉNY Odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit, bude nevyhnutelný, pokud se Aténám a jejich mezinárodním věřitelům nepodaří v příštích pěti dnech najít řešení. Prohlásil to v pátek eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost, Němec Günther Oettinger.

„Budeme až do 30. (června) dělat všechno pro to, aby se projevila připravenost Řeků k reformám,“ prohlásil eurokomisař ve vysílání německé rozhlasové stanice Deutschlandfunk. 

„Grexit není náš cíl, byl by ale nevyhnutelný, pokud v příštích pěti dnech nedostaneme žádné řešení,“ uvedl podle webu stanice.

Jednání zadluženého Řecka s jeho mezinárodními věřiteli v rámci euroskupiny skončilo ve čtvrtek v Bruselu opět bez dohody. Další schůzka s ministry financí zemí sdílejících euro se chystá na sobotu a měla by být rozhodující.

V úterý 30. června vyprší prodloužený záchranný program pro Řecko, ze kterého zbývá vyplatit ještě zhruba 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun). Atény a věřitelské instituce se zatím nedokázaly dohodnout na tom, za jakých podmínek by Řekové mohli tyto peníze získat.

V úterý také Atény musejí uhradit dlužnou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši zhruba 1,6 miliardy eur (43,5 miliardy korun). Pokud země nezaplatí, hrozí jí státní bankrot a odchod z eurozóny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz