20. září 2012 19:20, aktualizováno  19:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko se leklo Bruselu, Heger zakázal vývoz alkoholu

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) oznámil, že kvůli otravám jede do Moravskoslezského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) oznámil, že kvůli otravám jede do Moravskoslezského kraje. | foto: ČTK

PRAHA Výhružky z Evropy udolaly českou vládu. Na čtvrtečním večerním zasedání nakonec podlehli Nečas a spol. tlaku z Bruselu a zakázali vývoz tvrdého alkoholu z Česka. Nové opatření proti smrtícímu metanolu ohlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger zakázal krátce po půl osmé vývoz alkoholu od 20 procent z Česka, a to s okamžitou platností. Podle premiéra Petra Nečase chtěla export z ČR zakázat EU až na dva měsíce, vláda ji proto předešla. Předseda vlády na tiskové konferenci uvedl, že tak Česko bude moci bariéry exportu odstranit samo.

ČTĚTE TAKÉ:

Už ve středu se kabinet dohodl na přípravě opatření, která by měla prohibici zmírnit. Lahve s alkoholem, který se vyrobil či dovezl po vypuknutí metanolové aféry, by měly dostat nové kolky. Ministr financí už podepsal vyhlášku o nových kolkových páscích. Alkohol by měl mít také "rodný list", v němž by byly údaje o původu, surovinách i nakládání. Ministři mají jednotlivé kroky nachystat do příští středy.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.