Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OKD chce prozkoumat ložisko u Frenštátu. A možná i těžit

Důl ve Frenštátu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl ve Frenštátu | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

OSTRAVA  Zájem o černé uhlí v okolí Frenštátu pod Radhoštěm máme, přiznala po několika letech váhání těžební společnost OKD. V první fázi chce ložisko prozkoumat a až poté případně rozhodnout o zahájení těžby.

OKD náleží do skupiny NWR, kterou spoluvlastní jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala. Proti těžarům naopak stojí místní obyvatelé a obce, které se obávají o osud krajiny v podhůři Beskyd a ztrát v oblasti turistického ruchu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud zásoby nebudou pro těžaře zajímavé, OKD naopak myšlenky těžit na Frenštátsku opustí. "Abychom mohli odpovědně jednat o budoucnosti dolu, potřebujeme znát objektivní údaje a ne 30 let staré odhady. Je to naše odpovědnost vůči našim akcionářům, kteří financují nákladný konzervační režim, a také směrem ke státu, kterému toto ložisko patří," řekl generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck.

V první fázi chce společnost ověřit, zda průzkumné práce nebudou mít negativní vliv na životní prostředí v okolí dolu. Nechalo si proto zpracovat studii o dopadech průzkumu, kterou posoudí ministerstvo životního prostředí. Poté bude start průzkumných prací schvalovat Obvodní báňský úřad v Ostravě.

Čtyřletý průzkum

Průzkum podzemí má včetně příprav trvat celkem čtyři roky, během nichž OKD vyhloubí přibližně tisíc metrů dlouhé průzkumné chodby. "Firma nechystá ani žádné zásahy do životního prostředí, neplánuje budování nových staveb ani hloubení jam. Hlušinu bude odvážet na odval dolu Paskov," vysvětluje mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Budování Dolu Frenštát začalo v roce 1981, důl však nebyl nikdy zprovozněn. Propad spotřeby černého uhlí po roce 1990 nakonec vedl k rozhodnutí státu o zakonzervování areálu. Jeho udržování stojí OKD desítky milionů korun ročně. Proto se společnost rozhodla k radikálnímu řešení - do budoucna chce buď těžit nebo areál dolu zlikvidovat.

Ložisko v okolí Frenštátu pod Radhoštěm patří mezi nejbohatší v Česku. Podle odhadů se zde nachází 814 milionů tun černého uhlí, z toho vytěžitelných má být 309 milionů tun.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies
SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies

Soutěžní kalendář s Canpol babies. Vyhrajte výbavičku do porodnice a další důležité potřeby pro sebe i vaše miminko.