Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OKD doplatila lidem s nejvyššími příjmy. Šéfové dostanou peníze příští týden

Znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult ocenil někdejší OKD před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult ocenil někdejší OKD před... | foto: NWR

OSTRAVA Vedení těžební společnosti OKD, která je od června v úpadku, doplatilo mzdy 800 zaměstnancům s nejvyššími příjmy. Tato skupina pracovníků dostala v řádném termínu jen zálohu 20 tisíc korun. Vrcholový management si peníze vyplatí nejdříve příští týden.

Firma se potýká s nedostatkem hotovosti. Na výplatu celých mezd, na něž potřebuje měsíčně zhruba 400 milionů korun, neměla dost peněz. Na způsobu řešení této situace se vedení dohodlo s odboráři.

Mluvčí firmy Ivo Čelechovský řekl, že firma ve čtvrtek odeslala bankovní příkazy k úhradě všech závazků vůči kmenovým zaměstnancům. „V deklarovaném termínu tak vedení dodrželo svůj závazek a na konta zaměstnanců doplatilo peníze za uplynulý měsíc dle daného příslibu,“ uvedl mluvčí.

Rozdělení mzdy na dvě části se týkalo asi 800 lidí. Firma má zhruba 9500 vlastních zaměstnanců. Vedení si vyplatí mzdy až poté, co budou mít všichni zaměstnanci na účtech celé výplaty. Podle mluvčího to bude po 22. srpnu.

Právě na mzdy je určen úvěr 700 milionů korun, který pro OKD schválila vláda. Jeho získání ale bylo podmíněné tím, že věřitelé jako způsob řešení úpadku OKD zvolí reorganizaci. To se také 11. srpna při jednání u Krajského soudu v Ostravě stalo (viz také fotogalerie níže).

Proti reorganizaci byl jediný z více než sta přítomných věřitelů, několik se jich hlasování zdrželo. Následně stát s vedením firmy podepsal úvěrovou smlouvu.

V budově Krajského soudu v Ostravě začala 11. srpna schůze věřitelů těžební...
V budově Krajského soudu v Ostravě začala 11. srpna schůze věřitelů těžební...

„Částka 700 milionů korun je maximální úvěrový rámec, který můžeme, ale nemusíme vyčerpat,“ řekl mluvčí Čelechovský. Dodal, že pokaždé, když bude společnost chtít peníze použít, musí jí to schválit insolvenční správce. Peníze by podle něj měly vystačit do konce letošního roku.

V černouhelné OKD nyní pracuje asi dvanáct tisíc lidí, z toho zhruba 9500 jsou vlastní zaměstnanci firmy a ostatní jsou pracovníci agentur a dodavatelských společností. Zadlužená firma má uznané pohledávky za několik miliard korun.

PŘÍBĚH JMÉNEM OKD

  • OKD patří společnosti New World Resources (NWR).
  • Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG).
  • Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi.
  • OKD se do červených čísel propadla v roce 2013.
  • Například v loňském roce dosáhla firma podle Sbírky listin ztráty téměř sedmi miliard korun.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....