Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
13. října 2017 14:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OKD mění organizační strukturu. Důlní závody sloučí do jednoho celku

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

OSTRAVA Černouhelná společnost OKD, která je od loňska v úpadku, mění svou organizační strukturu. Od 1. dubna sloučí Důlní závod 1 (dřívější doly ČSA, Lazy a Darkov) a Důlní závod 2 (dříve Důl ČSM Sever a Jih) do jednoho organizačního celku. Vytvořila také nový útvar Restrukturalizace, který začne koordinovat všechny aktivity související s postupným útlumem jednotlivých šachet. Změny schválilo představenstvo firmy, která to oznámila na svých internetových stránkách.

Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša řekl, že se firma v předstihu snaží zjednodušit organizační strukturu a optimalizovat procesy v návaznosti na postupný pokles těžby.

„V připravovaném projektu chceme přesně definovat podmínky, za jakých bude možné sloučit oba stávající důlní závody, které v současnosti zajišťují veškerou těžbu v OKD, do jednoho organizačního celku,“ uvedl ředitel.

Sloučením dolů, v nichž se ještě těží, chce OKD optimalizovat řízení výroby i navazujících služeb.

„Od jednotného řízení důlních závodů si slibujeme, že povede k maximálnímu využití všech synergických efektů. K efektivnímu využití veškeré důlní techniky, vlastních zaměstnanců i zaměstnanců z dodavatelských společností a k dalšímu snižování našich provozních nákladů tím, že budeme optimalizovat nakupovaný materiál, veškeré energie, opravy a externí služby,“ uvedl Klimša.

Postupné sloučení Důlních závodů 1 a 2 dostal na starost současný ředitel Důlního závodu 1 Boleslav Kowalczyk.

„V rámci OKD v současné době chybělo pracoviště, které by se plně věnovalo koordinaci postupného útlumu a jednotnému řízení všech aktivit, souvisejících s útlumem. Proto jsme rozhodli, že jeho zřízení bude nezbytné,“ uvedl Klimša k vytvoření útvaru Restrukturalizace.

Ředitelem nového útvaru byl jmenován Zbigniew Janowski, který dosud vedl Důlní závod 2. Prvním krokem bylo, že do útvaru byly začleněny Závod Útlum-Jih, Důl Frenštát a lokalita 9. květen Dolu Darkov.

„Od odboru Restrukturalizace výhledově očekáváme, že bude připravovat a plně zajišťovat veškeré potřebné dokumentace v rámci technických plánů likvidace (TPL) včetně stanovisek EIA, dozor nad realizací TPL a kontrolu financování a dodržování rozpočtů a že bude komunikovat s příslušnými orgány státní správy a municipalitami,“ uvedl Klimša.

OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé podali k soudu více než 570 přihlášek a žádali po OKD dohromady přes 24,3 miliardy korun. Insolvenční správce Lee Louda ale většinu popřel, uznal jen pohledávky zhruba za 2,8 miliardy korun. Věřitelé a tento týden i soud schválili firmě reorganizační plán.

V OKD nyní i s dodavatelskými firmami pracuje téměř 10.000 lidí. Jejich počet bude postupně klesat, tak jak se budou zavírat jednotlivé doly. V dolech Darkov a Lazy by měla podle reorganizačního plánu těžba uhlí skončit v roce 2018, v Dole ČSA v roce 2021 a v Dole ČSM v roce 2023. V Dole Paskov firma ukončila těžbu letos v březnu.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....