Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bez finanční pomoci v Paskově těžit nebudeme, řekl šéf OKD

Důl Paskov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Paskov | foto: ČTK

PRAHA OKD nebude pokračovat v těžbě uhlí v Dole Paskov po roce 2014, pokud by to musela společnost financovat sama. Nechce dotovat ztrátový provoz. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to prohlásil generální ředitel a předseda představenstva OKD a zároveň výkonný ředitel společnosti NWR, vlastníka OKD, Ján Fabián.

Odmítl tak návrh prezidenta Miloše Zemana a premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, kteří se na sobotní schůzce v Lánech dohodli usilovat o prodloužení těžby nejméně do roku 2016. Podle politiků by těžbu měl platit pouze majitel dolu, tedy společnost OKD, bez přispění státu.

O situaci celého regionu by měli v úterý jednat zástupci velkých firem včetně OKD s prezidentem Zemanem, premiérem Rusnokem a ministrem průmyslu a obchodu v demisi Jiřím Ciencialou.

Schůzky na Hradě se za OKD zúčastní generální ředitel Ján Fabián a výkonný a finanční ředitel Marek Jelínek, řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. Politikům mají představit situaci firmy a její plány do budoucna, žádný průlom ale od jednání prý nečekají.

Situace v dole Paskov

Naopak spolumajitel OKD Zdeněk Bakala jednání přítomen nebude. V pátek sice prezidentu Zemanovi odeslal dopis, ve kterém mu nabídl setkání.

"Dopis odešel. Nebyl však žádostí a ani neobsahoval žádné termíny. Obsahem dopisu byla informace, že pokud bude druhá strana chtít, tak se lze sejít a celou situaci probrat," řekl Bakalův mluvčí Tomáš Pavlík s tím, že prezidentovu reakci zatím neobdrželi (více ČTĚTE ZDE).

"Nemůžeme se bavit o variantě, kdy my budeme dotovat, financovat něco, co je ztrátové," prohlásil dnes Fabián a zdůraznil, že platné rozhodnutí představenstva společnosti ukládá uzavřít Důl Paskov do konce roku 2014. "Je to jednoznačná varianta, kterou přijal statutární orgán společnosti," dodal Fabián.

"Nikdo není schopen Paskov se ziskem provozovat"

Šéf OKD prohlásil, že žádný podnikatelský subjekt není schopen rentabilně uhlí v Dole Paskov dobývat a tento důl se ziskem provozovat.

"Při současných cenách uhlí a očekávané ekonomické situaci ani jiná varianta možná nebyla," poznamenal Fabián s dorazem na to, že ceny uhlí jsou nyní o polovinu nižší než před dvěma lety.

Podle Fabiána uzavření dolu vyjde společnost na jednu až 1,5 miliardy korun. "Z toho 500 milionů korun vyjde na technickou uzávěrku dolu, zhruba 700 milionů korun pak půjde na sociální program," prohlásil Fabián.

Zaměstnanci mají podle něj dostatek času se na ukončení těžby připravit. "Dáváme jim jistotu, že mají 28 měsíčních platů. Hovoříme o 16 měsících práce za mzdu, která je o 50 procent vyšší než průměr v Moravskoslezském kraji.

O práci nepřijdou všichni

Nad rámec toho je odstupné dvanáctinásobek měsíčních platů, které u nás průměrně dosahují 35 tisíc korun," vypočítal Fabián.

Ne všichni ze zhruba 2500 zaměstnanců Dolu Paskov ale přijdou o práci. "Některým kolektivům nabízíme přesun na jiné doly v karvinské části. Šlo by zhruba o 400 až 750 lidí, kteří budou přecházet v následujících měsících," poznamenal Fabián a dodal, že už nyní začínají propouštět agenturní pracovníky.

 Dalších 300 až 700 lidí bude v Dole Paskov pracovat i v roce 2015, kdy budou mít na starost činnosti související s ukončením těžby a technologickou likvidací dolu.

Vedení OKD také počítá s tím, že někteří lidé přijmou odstupné a jiní odejdou do předčasného důchodu. Propouštění by se tak prý týkalo maximálně 1200 až 1400 horníků.

Problém Dolu Paskov je v příliš nákladné těžbě. Zatímco náklady za jednu vytěženou tunu dosahují 4300 korun, na trhu se průměrně prodává za 2570 Kč za tunu. Roční ztráta tak jen na tomto dolu dosahuje 1,5 miliardy korun. Celé OKD se v letošním 1. pololetí propadlo do ztráty 3,7 miliardy korun.

Majitel NWR Zdeněk Bakala (vprav) v dole Paskov.

Majitel společnosti NWR, která důl vlastní, Zdeněk Bakala (vpravo) v dole Paskov.

Majitel OKD, společnost NWR, chce svou finanční situaci řešit mimo jiné prodejem Ostravsko-karvinských koksoven OKK.

 Fabián dnes uvedl, že transakce bude dokončena ještě letos. "Jsme ve finální fázi diskuze s potenciálními zájemci. Předpokládám, že v následujících měsících to bude vyřešené a transakce dokončena," řekl Fabián a dodal, že prodej bude dokončen do konce letošního roku.

Šéf OKD nechtěl prozradit, s kým konkrétně o prodeji OKK jednají. Už dříve však svůj zájem o koksovny potvrdil bývalý spolumajitel OKD a vlastník obchodní firmy Metalimex Petr Otava.

Protest proti uzavření dolu Paskov:

 Nabídku podal prostřednictvím mateřské firmy Metalimexu, společnosti MTX CZ. Podle dřívějších informací NWR o prodeji OKK jedná také s polskou těžařskou společností Jastrzebska Spólka Weglowa.

V současnosti OKD zaměstnává asi 13 tisíc lidí, z toho asi pětinu v dole Paskov. Kromě Paskova OKD provozuje doly Karviná, ČSM a Darkov a vlastní polský důl Debiensko. Paskov je nejmenším z dolů OKD.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.