Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OKD propustí 250 zaměstnanců, počet lidí v dodavatelských firmách klesne o třetinu

Podle vedení OKD jde o strategickou investici, díky které firma kromě úspor získá i nové možnosti při přepravě uhlí, materiálu i zaměstnanců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle vedení OKD jde o strategickou investici, díky které firma kromě úspor získá i nové možnosti při přepravě uhlí, materiálu i zaměstnanců. | foto: OKD

OSTRAVA Těžební společnost OKD propustí 250 techniků a administrativních pracovníků. Počet kontraktorů, tedy pracovníků dodavatelských firem, kteří se přímo podílejí na těžbě uhlí, klesne do září zhruba o třetinu na 2700. Oznámil to v pátek mluvčí OKD Vladislav Sobol. Jde o součást rozsáhlých úsporných opatření, které firma oznámila v květnu kvůli špatné ekonomické situaci. Společnost OKD podle výroční zprávy, zveřejněné na internetových stránkách www.justice.cz, loni vytvořila čistý zisk 1,204 miliardy korun, což je oproti roku 2011 pokles o 4,891 miliardy korun, tedy 80 procent.

Zaměstnance, kterých se propouštění týká, už společnost se situací seznámila. Ti, kteří ve firmě pracovali déle než dva roky, dostanou odstupné ve výši sedminásobku měsíčního platu. Specializované důlní firmy, které postihne výrazné snižování stavu, pro OKD na zakázku a zcela samostatně zajišťují ražby, těžbu nebo jiné specializované práce. "Z větší části jde o pracovníky z Polska, ale je mezi nimi také část - téměř třetina - lidí z regionu," uvedl Sobol.

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva OKD Jána Fabiána jde o nezbytný krok. "Vzhledem k cenám uhlí a dramatické situaci na světových trzích proděláváme na každé tuně, kterou vytěžíme. To je dlouhodobě neudržitelný stav. Jediná cesta, která nám dává šanci na přežití, je výrazné snížení nákladů a zároveň nastavení systémových změn v organizaci firmy, abychom byli schopni těžit efektivněji," uvedl Fabián.

OKD klesají tržby

Firma loni vytěžila 10,796 milionu tun uhlí, což je o 171.000 tun (1,6 procenta) méně než v roce 2011. Prodala 10,245 milionu tun. To je oproti předchozímu roku pokles o 951.000 tun, tedy 8,5 procenta. Tržby OKD loni klesly oproti roku 2011 o 7,2 miliardy na 29,6 miliardy korun.

OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Ta se letos v prvním čtvrtletí propadla do čisté ztráty 80 milionů eur (asi dvě miliardy korun), přičemž loni měla v tomto období čistý zisk šest milionů eur.

Firma počítá s omezením investic, sloučením managementu všech dolů a přestěhováním centrály firmy na Důl Darkov nebo s odprodejem zásob energetického uhlí. Smluvním zaměstnancům už společnost snížila mzdy, chystá se prodat ostravskou firmu OKK Koksovny a zvažuje i prodej Dolu Paskov. "Součástí změn je také komplexní přeměna organizační struktury včetně centralizace řízení dolů a další kroky, které OKD zajistí budoucí stabilitu," uvedl mluvčí.

OKD zaměstnává kolem 13 tisíc lidí

Změnami v personální oblasti chce NWR získat kolem 40 milionů eur (zhruba miliarda Kč). Finanční ředitel Marek Jelínek už dříve uvedl, že zatím nelze říci, kolik pracovníků v Česku společnost celkem propustí.

OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Má zhruba 13.000 vlastních zaměstnanců. Předloni jejich průměrná hrubá mzda činila 36.498 korun, přičemž pracovníci na šachtách si měsíčně vydělali průměrně 35.123 korun.

OKD podle Sobola patří mezi pět procent těžařů na světě s nejvyššími náklady na každou vytěženou tunu uhlí, což souvisí především s náročnými geologickými podmínkami a rozsáhlými investicemi, kterými firma v minulých letech zajistila prodloužení životnosti dolů. Prodejní ceny zejména energetického uhlí jsou pak nižší než náklady na těžbu a provoz firmy.

Ceny koksovatelného uhlí se za poslední dva roky propadly o více než 50 procent, výrazně ale poklesly i ceny energetického uhlí. Koksovatelné uhlí je dražší, využívá se k výrobě koksu pro průmysl. Energetické uhlí se používá pro výrobu tepla a elektřiny.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ MIG/MAG - DOCHÁZKOVÝ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 24 000 - 30 000 Kč