2. září 2015 20:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OKD u soudu odmítla, že by se neoprávněně obohacovala při těžbě kalů

Důl Karviná společnosti OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Karviná společnosti OKD. | foto: OKDČTK

PRAHA Společnost OKD ve středu u soudu prostřednictvím svého advokáta znovu odmítla tvrzení Otakara Černého, že těžební firma zneužívá zlepšovací návrh, v němž má muž podíl. Černý OKD zažaloval a chce vysoudit přes 2,4 miliardy korun kvůli tomu, že se podle něj neoprávněně obohacuje při těžbě uhelných kalů.

Městský soud v Praze o Černého žalobě na OKD rozhodne 9. září.

Advokát Richard Dolák zastupující OKD u soudu řekl, že předmětem zlepšovacího návrhu nebyla těžba kalu sacími bagry. Navíc už dříve prohlásil, že nároky Černého jsou neoprávněné, protože se zlepšovák od roku 2007 nepoužívá a je prý znám už z přelomu 80. a 90. let. „Chce peníze za dobu, kdy zlepšovací návrh vůbec nefungoval,“ řekl už dříve advokát. Požaduje, aby byla žaloba na OKD zamítnuta.

Na těžbě kalu se podílí sací bagr vybavený těžebním zařízením, které narušuje sediment a kal na dně nádrže. Pomocí kalového čerpadla je narušený sediment dopravován na břeh nebo do dalších technologií.

Původně chtěl Černý po OKD přes miliardu, ale v květnu svůj návrh rozšířil o dalších více než 1,4 miliardy korun. Tyto peníze jsou za období mezi roky 2009 a 2013, kdy se prý firma na návrhu neoprávněně obohatila. Muž s OKD v minulosti vedl podobné spory. Justice některá řízení pravomocně zastavila, v dalším případu Černý stáhl žalobu sám.

Firma z nádrží ročně vytěží kolem 300.000 tun uhelné hmoty, což je více než pět procent roční produkce. Černouhelné doly OKD vlastní těžební společnost New World Resources (NWR) a má zhruba 11.000 zaměstnanců.

ČTK