18. května 2009 14:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OKD zavírá koksovnu, propustí 500 lidí

Brána areálu koksovny Svoboda v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brána areálu koksovny Svoboda v Ostravě. | foto: ČTK

OSTRAVA Důlní společnost OKD uzavře ještě ve druhé polovině letošního roku koksovnu Jan Šverma v Ostravě-Mariánských Horách. Výrobu přesune do koksovny Svoboda, a tím přijde o práci zhruba 500 ze současných 1182 lidí, které společnost zaměstnává.

Původně byl přesun výroby plánován až na rok 2011, řekl dnes ČTK mluvčí společnosti OKK Vladislav Sobol.

Největší evropský producent slévárenského koksu OKD, OKK je stoprocentní dceřinou společností New World Resources (NWR). Část zaměstnanců uzavřené koksovny podle Sobola přejde v rámci centralizace výroby na koksovnu Svoboda, některá pracovní místa však zaniknou. Propuštění zaměstnanci budou mít nárok až na šestnáctinásobek odstupného, jehož výše se bude odvíjet podle odpracovaných let.

Společnost počítá s tím, že obě koksárenské baterie, které nyní provozuje na dole Jan Šverma, budou odstaveny ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

"Bezprostředně poté bude následovat demontáž některých zařízení, celkové vyčištění areálu a odstranění staré ekologické zátěže," uvedl generální ředitel a předseda představenstva společnosti OKK Michal Kuča.

Dodal, že letos společnost očekává pokles roční produkce koksu na 710 kilotun oproti plánovaným 850 kilotunám. "Nové technologie plně pokryjí současné požadavky na kapacitu produkce a budou připraveny ke zvýšení výroby zpět na původní úroveň, jakmile to tržní situace bude vyžadovat," uvedl Kuča. Společnost si od centralizace výroby slibuje hlavně snížení fixních výrobních nákladů.

ČTK