13. září 2011 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Okrást banky není dobrý styl, varuje Vídeň Orbána

Maďarský premiér Viktor Orbán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán. | foto: Reuters

VÍDEŇ Rakousko dnes odsoudilo způsob, jakým chce maďarská nacionálně populistická vláda premiéra Viktora Orbána vyřešit tíživé hypoteční dluhy svých občanů ve švýcarských francích. Vídeň vyslala Budapešti jasný signál, že s řešením na úkor věřitelských bank, z podstatné části rakouských, nemůže souhlasit.

Zároveň vyzvala Evropskou komisi, aby proti maďarskému postupu zasáhla.

ČTĚTE TAKÉ:

"Náš (východní) soused byl o našem stanovisku náležitě informován," prohlásil kancléř Werner Faymann po zasedání vlády. "Doufám, že poplašné zvony začnou v Maďarsku bít," dodal. "Oznámený způsob řešení dluhů není žádný dobrý styl mezi sousedy," zdůraznil podle agentury APA ministr zahraničí Michael Spindelegger.

Občany ochráníme na úkor bank

Maďarský premiér Orbán v pondělí oznámil, že vláda se rozhodla ochránit své občany, kteří si nabrali hypotéky ve švýcarských francích, stanovením nižšího fixního kurzu forintu ke švýcarskému franku. Rozdíl mezi ním a aktuálním kurzem franku má jít k tíži věřitelských bank. Odchodu zahraničních bank z Maďarska se vláda kvůli tomuto opatření neobává.

Kurz by měl být stanoven na 180 forintů za frank, aktuální kurz franku je přitom 233 forintů za frank. "Přijetí takového zákona v Maďarsku by rakouské banky existenčně ohrozilo," prohlásil Spindelegger.

Rakouské Erste Bank a Raiffeisenbank jsou totiž v čele zahraničních finančních ústavů, které jsou na maďarském hypotečním trhu silně angažované. První z nich má v Maďarsku hypoteční úvěry ve švýcarských francích v hodnotě asi tří miliard eur (asi 74 miliard Kč) a druhá 3,4 miliardy eur (asi 83,5 miliardy Kč), napsal dnes rakouský server ORF, který o vývoji informuje pod titulkem "Zděšení a zlost v Rakousku".

Protestní dopis svému maďarskému protějšku napsala i rakouská ministryně financí Maria Fekterová. Vnucený kurz franku by podle ní "ohrozil stabilitu finančních trhů střední a východní Evropy a EU jako celku". "Představovalo by o porušení právní jistoty v takovém měřítku, v jakém k němu ještě v žádné členské zemi EU nedošlo," zdůrazňuje.

Investoři z Maďarska odejdou

Podle odborníků dotazovaných médii by banky musely v případě přijetí zákona tak, jak ho Orbán předložil, odepsat asi 20 procent hodnoty svých hypotečních úvěrů ve švýcarských francích v Maďarsku. Na vídeňské burze akcie příslušných bank v pondělí poklesly o osm procent.

Krok by ale podle pozorovatelů nezůstal bez dopadu na maďarský finanční trh jako celek, nehledě na Orbánův optimismus. "Myslím, že je zde reálné nebezpečí odchodu zahraničních bank z Maďarska," řekl agentuře Reuters analytik Nomury Peter Attard Montalto.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...