Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HANSEN: Ceny ropy se kvůli obavám z přerušení dodávek zvedly

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

K zásadním událostem minulého týdne patřila lepší než očekávaná ekonomická data hlášená ze Spojených států i slabší zpráva o stavu amerického trhu práce. To ještě více upřelo pozornost na setkání amerického Fedu, které se odehraje 18. září.

Trhy jsou nyní v očekávání, jaký banka připraví časový rámec pro ukončování svého masivního programu na podporu ekonomiky. Současné spekulace o tom, že nepůjde o tolik razantní snižování nákupů aktiv, však budou finančním trhům přidělávat spíše jen další starosti.

Dolar se vyšplhal až na sedmitýdenní maximum a desetileté americké státní dluhopisy se téměř dotkly tří procent. To dále umocňovalo tlak na měny rozvíjejících se zemí a také na jejich ekonomiky. Krize na Blízkém východě se však dále nevyhrocovala, a tak komodity končily minulý týden s mírnými ztrátami. V červených číslech se přitom ocitly poprvé za poslední čtyři týdny.

Nižší čísla než minule hlásí všechny sektory, zejména pak vzácné kovy, které dříve těžily z pozice "bezpečného přístavu" v souvislosti s obavami o osud střetů na Blízkém východě. Přitížil jim ale posilující dolar a také výnosy dluhopisů. Už je to dva roky, co se zlato dostalo na rekordních 1 921 dolarů za unci. Od té doby klesla cena tohoto kovu o 30 procent a stále hledá odpovídající podporu v boji proti několika sílícím protivětrům.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Geopolitické napětí drží ropu nahoře

Energetickému sektoru i nadále pomáhá situace s nedostatkem dodávek ropy - ať už jde o ty současné, nebo potenciálně i budoucí. Důvodem jsou stávky v přístavech a protesty na ropných polích v Libyi, ale také nižší dodávky ze Severního moře v posledních 10 měsících. Negativně tento stav pociťují hlavně evropské rafinerie, jejichž marže jsou pod tlakem. Musejí si totiž objednávat dražší ropu z jiných zemí, například z Nigérie. V tomto státě se však kvůli krádežím a narušováním těžby snížila produkce černého zlata až na čtyřleté minimum.

Když k tomu připočteme geopolitické napětí spjaté se situací v Sýrii a možné rozšíření této "epidemie" neklidu na další blízkovýchodní země produkující ropu, pak nám vychází pro spotovou cenu ropy typů Brent i WTI slušná podpora. Cena futures u ropy Brent s okamžitým (neboli promptním) dodáním za minulý měsíc zažila silnou rally. Zvláště když to srovnáme s kontrakty s pozdějším datem dodání. Promptní kontrakty tak ze současných problémů s dodávkami výrazně těží.

Tento typ futures se vyvíjí podle křivky, která se nazývá tzv. steep backwardation, kdy ropa s bližším dodáním je dražší než ta s pozdějším. To hraje do karet investorům, kteří drží dlouhé pozice, ať už ve formě futures nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF). Tvar křivky zajišťuje investorům tzv. pozitivní efekt rolování (positive roll carry), kdy cena zůstává každý měsíc stejná, a tudíž mají i kladné výnosy. Promptní futures pozice jsou totiž vždy rolovány do následujícího měsíce. Současný spread mezi promptními kontrakty na říjen a leden příštího roku je 4,6 dolaru za barel. To v případě tzv. positive carry představuje pro toto období téměř čtyři procenta. Jako příklad uveďme index ropy Brent v rámci DJ-UBS - ten od začátku roku posílil o 8,3 procenta. A srovnejme to s výbornými výsledky kontraktů futures u ropy Brent a 4,2 procenty růstu jen za první měsíc.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Cena ropy Brent se v minulém týdnu pohybovala kolem úrovně 115 dolarů za barel - což je i přes všechny s ropou spojené problémy jen pět dolarů nad průměrem za poledních pár let. V souvislosti se Sýrií stále převažuje zdrženlivý postoj západních mocností. A pokud se nedočkáme úplného obnovení produkce ropy a exportů z Libye, v krátkodobém horizontu by měla cena této komodity spíše růst.

V potaz je třeba brát také to, že podle odhadů bude poptávka po ropě v budoucnosti nejspíše růst. Analytici se nyní snaží posoudit dopad ozdravování vyspělých ekonomik a zároveň riziko propadu rozvíjejících se celků. Současné rozmezí ropy Brent je mezi 112 a 117,35 dolaru za barel a zároveň je možné, že se Brent opět podívá až na letošní maximum 119,17 dolaru za barel.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!