12. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HANSEN: Zlato a jeho technické úrovně

Zlato – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato – ilustrační foto | foto: Reprofoto

Letošní rok by pro zlato mohl být po dvanácti letech kladných výnosů prvním, kdy dojde ke zvratu. K tomu by mohl přispět i obrat v politice tištění peněz v americkém FEDu. Stále se zlepšující data z americké ekonomiky donutí trhy, aby se připravily na ukončení kvantitativního uvolňování. A to zvrátí i důvěru investorů k nákupu drahých kovů.

Zlato odstartovalo nový rok růstem, za kterým stálo schválení amerického rozpočtu. Ovšem během 48 hodin pak tento kov klesl na nejnižší úroveň od léta. Investoři investující přes burzovně obchodované produkty (ETP) drželi ještě na začátku tohoto roku rekordní množství zlata. Donedávna využívali korekce k jeho dalšímu nákupu. Minulý čtvrtek ovšem snížili svou expozici o 327 tisíc uncí. Šlo tak o největší jednodenní pokles od 26. září.

Technicky vzato, zlato znovu otestovalo hranici 1630 dolarů za unci, tedy úroveň, od které se po několika měsících obchodování do strany dokázalo odrazit nahoru už i minulý srpen. Pokud by zlato oslabovalo i pod tuto úroveň, tak další hranice podpory je až na úrovni 1590 dolarů za unci.

Jak investoři, tak spekulanti do zlata řeší, že v průběhu roku by mohlo zlato vystoupat na vyšší hodnoty jen za předpokladu, že jeho cena ustojí nejbližší týdny. V opačném případě by současné ceny mohly znamenat vrchol, který hned tak nebude překonán.

Vývoj cen zlata - klikněte pro zvětšení

Vývoj cen zlata - klikněte pro zvětšení

V tuto chvíli stále věříme, že zmíněný pokles znamenal jen drobnou korekci. Aktuální cena zlata to jen potvrzuje. Většinou se totiž pohyby trhů na začátku nového roku ukážou jako zavádějící.

Pokud by ale došlo k prolomení hranice 1525 dolarů za unci, pak nastane zcela jiná situace. V takovém případě budeme muset snížit náš odhad pro rok 2013 na průměrné ceny zlata i stříbra, které jsou teď nastaveny na 1840 respektive 34 dolarech za unci.

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank