6. července 2013 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HANSEN: Zlato za 1200 dolarů? Ještě před 6 měsíci troufalá předpověď

Zlato – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato – ilustrační foto | foto: Reprofoto

Zlato se v průběhu minulého týdne propadlo až pod hranici 1200 USD za unci. Jeho cenu totiž i nadále tlačili dolů investoři, kteří upouštěli od svých dlouhých pozic.

Ovšem dosažení hranice 1200 dolarů také znamená, že se vyplnila jedna z šokujících předpovědí Saxo Bank na rok 2013. Už v prosinci tady byla šance, že by oživení americké ekonomiky mohlo překvapit a konec kvantitativního uvolňování by mohl přijít dříve. Následovalo období likvidace dlouhých pozic ze strany hedgeových fondů a hlavně investorů do burzovně obchodovaných produktů (ETP).

Vše odstartovalo prolomení hranice 1500 dolarů za unci zlata, ke kterému došlo už v dubnu. Z hlediska technické analýzy tak bylo možné, že zlatý kov spadne až na 1150 dolarů. Hedgeové fondy nyní s největší pravděpodobností drží historicky nejvíce krátkých pozic.

O tom svědčí i poslední data zveřejněná po konci pátečního amerického obchodování. Shortové pozice u produktů ETP se naopak snížily na 2048 tun. Ještě v prosinci přitom tyto pozice dosahovaly svého maxima 2632 tun (podle agentury Bloomberg).

Kam až se ještě dostaneme?

Sám jsem byl překvapený, jak byly výprodeje silné. Jenže po 12 letech býčího trhu už spokojenost na tomto trhu zmizela - mnozí totiž nedokázali rozpoznat změnu v sentimentu a případný dopad na ceny zlata a stříbra. Stále se nacházíme v období likvidace dlouhých pozic, přestože na ostatních trzích probíhají po výprodejích z předchozích týdnů korekce.

Rostoucím výnosům z dluhopisů ani slabšímu dolaru se nepodařilo sentiment změnit, neboť investoři stále myslí jen na minimalizaci rizika. A zajímavé je také to, jak se stříbru od středy daří překonávat zlato. Jde přitom o nezvyklu situaci, zvlášť když vezmeme v potaz jeho cenovou slabost.

Ještě se uvidí, jestli jde o první známky ústupu od prodejů. Ovšem rozmezí 1150 až 1155 dolarů by mohlo poskytnout dobrou ochranu před mědvědy. Jedná se totiž o 61,8procentní retracement z rally v letech 2008 až 2011. Navíc toto cenové rozpětí vypadá jako dlouho očekávané dno, od kterého by se cena zlata mohla odrazit zpátky nad 1305 dolarů za unci.

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank