Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Olympia Brno, Florentinum... Exotičtí investoři krouží kolem komerčních realit

USA

  7:00
PRAHA - Komerční nemovitosti lákají do Česka kromě tradičních kupců ze západní Evropy a Spojených států také investory z poněkud vzdálenějších destinací. Peníze zde již utratili Jihoafričané, Číňané, Indonésané či Vietnamci. A podle realitních makléřů budou následovat další.

Florentinum foto: MAFRA - TOMÁŠ KRIST

Optimisté jsou přesvědčeni, že suma, kterou loni investoři v Česku za obchodní reality utratili – 2,8 miliardy eur (75 miliard korun), bude letos překonána. Podstatným zádrhelem pro část investorů je ale fakt, že už v Česku prakticky nemají za co utrácet.

Mezi kupci tradičně dominují Američané, Rakušané, Němci a Britové. Paleta zájemců je teď ale širší. První transakci v Česku nedávno uzavřela jihoafrická společnost New Europe Property Investments (NEPI). Za necelých 83 milionů eur získala nákupní centrum Forum Ústí nad Labem.

Investice do komerčních realit v Česku.

„Jihoafričané jsou v regionu střední Evropy hodně aktivní. NEPI již vlastní několik projektů na Slovensku, nakupovali ve velkém v Polsku,“ říká Alexander Rafajlovič, partner společnosti Cushman & Wakefield, která se na obchodu v Ústí podílela.

Rafajlovič je přesvědčen, že obchod Jihoafričanů nebude jen ojedinělou epizodou. „Už se zde poohlíží další hráč,“ dodává.

Již delší dobu se hovoří o čínských a dalších asijských investorech, například z Jižní Koreje, kteří by v Česku mohli utratit peníze za nemovitosti.

S využitím partnerů

„Jejich zájem registrujeme, nikoli ale přímo,“ říká Jakub Gajdoš, analytik poradenské společnosti Jones Lang LaSalle. Protože tito investoři neznají místní trh, používají většinou partnery. „Asijský fond vloží peníze do západoevropské firmy spravující peníze a ta jim představuje jednotlivé realitní projekty z Česka,“ vysvětluje obvyklý postup Gajdoš.

Asijskou stopu již v Česku najdeme. Hotel Jurys Inn v Praze získal indonéský kupec. Čínský privátní investor zase koupil kladenské Obchodní centrum Oáza. Čínská společnost CEFC pak získala budovu Živnobanky či Martinický palác v centru Prahy. A skupina vietnamských byznysmenů si pořídila Dům U Zlaté lodě na Malé Straně.

Praha, brána luxusu do střední Evropy. Známé značky tu mají dost zákazníků

Sílící poptávka po realitách je patrná od konce roku 2014. „Platí to o celé Evropě, Česko v tomto ohledu není výjimkou,“ říká Rafajlovič. Výhodou v očích investorů je rostoucí tuzemská ekonomika a stabilní politické prostředí. „V oběhu je spousta peněz, protože jsou nízké úrokové sazby a banky jsou ochotné financovat,“ dodává další argument hovořící pro Česko Gajdoš.

Navíc část kupujících, kteří se dříve rozhlíželi v Polsku, teď volí Česko. Po loňských parlamentních volbách, v nichž v Polsku zvítězili konzervativci, považují tamní prostředí za méně stabilní. „Část investorů přímo diskontuje Polsko. Raději utratí stejné peníze v Česku,“ tvrdí Gajdoš.

Někteří investoři už v Česku narážejí na problém – přestože disponují penězi, nemají co koupit. „Západoevropský fond, který investuje konzervativně, má typický požadavek – novou kancelářskou budovu v hodnotě kolem 50 milionů eur, plně pronajatou na dobu v průměru pět let. Takový objekt v lokalitách, o které mají tito kupci zájem, v podstatě neexistuje,“ říká Rafajlovič.

Praha 1, Anděl, Karlín...

Momentálně je na trhu k mání pankrácký Enterprise Office Center či Florentinum v Praze 1, u nichž cena přesáhne 100 milionů eur. Kupce hledají i objekty Blox v Praze 6 či vinohradský Crystal. Jejich cena bude podstatně nižší, části investorů ale nebudou vyhovovat lokality. „Nejsou prověřené,“ vysvětluje Rafajlovič.

Tvrdí, že Prahu 6 sice manažeři západoevropských fondů znají, protože tudy projíždějí z letiště, ale jejich zájem směřuje na Prahu 1, Anděl, Karlín a Pankrác.
Jinde nakupují investoři, kteří nemají tak striktní požadavky.

Výhled na Prahu ze střechy Florentina
Na střeše Florentina ještě probíhají poslední práce

Za „horké“ projekty, o které je mezi investory aktuálně největší zájem, označují makléři obchodní komplexy v ulici Na Příkopě, na náměstí Republiky a na Václavském náměstí. „Pak poptávají kanceláře na nejlepších adresách,“ upřesňuje Gajdoš a upozorňuje ještě na jeden investiční typ.

Loni byl co do objemu peněz největším obchodem prodej souboru bytů po OKD na Ostravsku. „Pokud by existovalo obdobné portfolio, nejlépe v Praze, tak by bylo zajímavé pro zahraniční investory,“ říká analytik z Jones Lang LaSalle.

„Dovedu si představit, že kdyby byl na trhu například blok domů na Vinohradech, slušně pronajatých, tak by o něj byl zájem. Šlo by o super konzervativní investici. Takový produkt ale k mání není,“ uzavírá Gajdoš.

Autor: