Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Olympiáda pomáhá potřebným. Sběrači odpadků mají nadstandardní mzdy

Odpadky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpadky - ilustrační foto. | foto: Cinemart

RIO DE JANEIRO Představitelé Rio de Janeira se spojili se společností Coca Cola, aby poskytli finanční prostředky pro program sběračů odpadků na letních olympijských hrách. Jedna z nejvíce opomíjených brazilských profesí se tak rázem stala středem pozornosti, jak informuje britský list The Guardian na svém internetovém serveru.

Šestatřicetiletá Claudete da Costaová začala pracovat jako sběračka odpadů, když jí bylo 11 let. Tenkrát se svou matkou sbírala v Rio de Janeiru veškeré věci, které bylo možné recyklovat. Ty pak prodávaly obchodníkům se šrotem. „Cítily jsme se trapně. Lidé na nás divně koukali a plivali. Mysleli, že jsme zloději,“ popisuje deníku The Guardian nepříjemné zážitky z dětství.

Dnes už se na vše dívá trochu jinak. Coby zástupkyně brazilského Národního hnutí sběračů odpadů za Rio de Janeiro bojuje za zlepšování práv a podmínek pracovníků a vyšší uznání této v Brazílii dosti přehlížené profese. Společně s dalšími 240 sběrači z 33 různých skupin, které ve městě sbírají odpadky po celý rok, vytvořila pro tento měsíc tým, jehož úkolem je vyčištění pořadatelského města od recyklovatelné odpadu v průběhu her.

Sběrači jsou rozmístěni ve třech z celkových čtyř olympijských středisek: na stadiónu Maracaná, ve sportovním komplexu Deodoro a v olympijském parku. Tam sbírají plastové lahve a hliníkové plechovky, které pak ve skladištích třídí a následně prodávají do sběren. Veškerý zisk vytěžený z prodeje se dělí mezi pracovníky a investuje do nového vybavení. ̈

Fixní plat od olympijského výboru pro každého sběrače činí v přepočtu 660 korun na den. V porovnání běžná denní mzda u firmy Ecco Ponto, kde je prezidentkou da Costaová, nepřesáhne po přepočtu hodnotu 250 korun. Nadstandardní finanční podmínky si proto pracovníci nemůžou vynachválit. „Z těch peněz jsem naprosto nadšená,“ říká 49letá Erineia Goncalvesová, svobodná matka dvou dětí, která doufá, že jednou opustí pronájem a postaví si ve favele, kde teď bydlí, svůj vlastní dům.

Olympijský výbor předpovídá, že během třítýdenního sportovního zápolení by mohli sběrači nasbírat odhadem až 3500 tun recyklovatelného odpadu. Výdaje na jejich odměny jsou ale podle zástupců her téměř stejné, jako kdyby na vyčištění města najali soukromou úklidovou firmu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Odpadky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Odpadky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Odpadky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...