3. března 2017 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Olympiáda v Tokiu vzhlíží k nové generaci mobilní sítě 5G. Bez ní zkolabuje

Americký desetibojař Ashton Eaton se svým zlatem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký desetibojař Ashton Eaton se svým zlatem. | foto: ČTK/AP

BARCELONA (OD ZPRAVODAJE LN) Tokijská olympiáda v roce 2020 bude jako první postavena na sítích páté generace. Při tom, jak sportovní fanoušci stále častěji obrací zrak k mobilním zařízením, hry bez 5G zkolabují.

Bude to příležitost pro operátory, kteří se v sítích 5G stále snaží najít využití. Na Světovém mobilním kongresu, konaném v tomto týdnu v Barceloně, to uvedl Patrick Adiba, provozní ředitel společnosti Atos, která je IT partnerem olympiád od roku 2001.

Čísla hovoří jasně. Zatímco při olympiádě v Pekingu v roce 2008 činila mobilní zařízení jen setinu všech interakcí, v Londýně to bylo o 35 procent více. Olympiáda v Soči zaznamenala další sedmdesátiprocentní nárůst a Rio v loňském roce pak výsledné číslo ještě zdvojnásobilo.

„Hry jsou už konzumovány téměř výhradně na mobilních zařízeních. Lidé totiž už nechtějí jen výsledky. Chtějí víc informací – srovnání s předchozími olympiádami, podívat se na videa a podbně. To jsou obrovské objemy dat násobené počtem diváků. Jde o naprostou změnu paradigmatu,“ říká Adiba.

Současná infrastruktura přitom takový nápor nemůže zvládnout. Pátá generace sítí, o které se mluví především v souvislosti s internetem věcí, má však oproti současným technologiím tisíckrát větší kapacitu a je stokrát rychlejší. Zatím se však nepodařilo najít byznysovou ani politickou shodu na globální standardizaci této technologie.

Model KEYone je novinskou od kanadské legendy BlackBerry.
Model KEYone je novinskou od kanadské legendy BlackBerry.