4. června 2009 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Olympionici porazili Budvar, kvůli 'hokejiádě' jim zaplatí miliony

Kvůli své reklamě teď musí Budvar platit ČOV miliony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli své reklamě teď musí Budvar platit ČOV miliony. |

PRAHA Zástupci Českého olympijského výboru (ČOV) uspěli ve sporu se společností Budějovický Budvar, kterou žalovali za zneužití olympijské symboliky před zimními hrami v Turíně v roce 2006. Podle únorového rozhodnutí českobudějovického krajského soudu, proti kterému má pivovar možnost se odvolat, získali v prvním rozhodnutí svého druhu v Česku odškodné ve výši 2,25 milionu korun.

Soud rozhodl již v únoru, ale až v minulém týdnu zaslal účastníkům
rozhodnutí v písemné podobě. "Bez něj jsme si nedovolili vystoupit před novináři," vysvětlil na dnešní tiskové konferenci místopředseda ČOV Jiří Kejval, proč představitelé olympijského hnutí zveřejnili rozsudek až nyní.

"První rozhodnutí o této problematice v České republice má význam i v mezinárodním kontextu. Zájem o něj projevil i Mezinárodní olympijský výbor," řekl Jan Šťovíček z advokátní kanceláře, která ČOV v tomto sporu zastupuje. Poprvé tak byl využit zákon číslo 60 z roku 2000 o ochraně olympijských symbolů.

Vedení Budějovického Budvaru se ještě do dnešního dne nerozhodlo, zda se proti verdiktu soudu odvolá. Rozsudek navíc podle tiskového mluvčího Petra Samce považuje za částečný úspěch. "Neboť většina požadavků ČOV byla soudem zamítnuta. Budějovický Budvar přesto s rozhodnutím a především s odůvodněním rozsudku nesouhlasí a v tuto chvíli zvažuje další postup," uvedl Samec v prohlášení pro ČTK.

Jádrem sporu byla reklamní kampaň Budvaru, ve které vystupovali svérázní chlapíci Bob a Dave, kteří cestovali na akci pojmenovanou "hokejiáda" do Itálie, měli na sobě reprezentační hokejové dresy a ve spotech byl použit i svazek hokejových holí v podobě "hokejové pochodně".

A právě pochodeň je jedním z chráněných olympijských symbolů, které bez písemného souhlasu ČOV nesmí nikdo používat, stejně jako jejich parafráze či karikatury.

ČOV se prý s Budvarem soudil i proto, že představitelé pivovaru neměli zájem vzniklý problém řešit. "Byl to nejvážnější problém za poslední léta. Zásadním, sofistikovaným způsobem se snažili obcházet partnerství s olympijským týmem a nereagovali na naše upozornění," řekl Kejval.

S tím však Samec nesouhlasí. "Takzvaný pokus o smír, který navrhoval ČOV, obsahoval takové podmínky, které byly zcela nepřijatelné. Pokud by na ně Budějovický Budvar přistoupil, byla by jeho pozice horší než po tomto rozhodnutí soudu," uvedl Samec, podle kterého je spor především projevem konkurenčního boje.

Partnerem ČOV je totiž Pilsner Urquell. Kvůli předběžnému opatření musel Budvar svou kampaň zastavit v jejím průběhu, což se stalo přibližně v polovině olympijských her v Turíně. "I tak nás to ale dost poškodilo. Celé je to o to smutnější, že Budvar je státní podnik a peníze od sponzorů nahrazují státní peníze, které by jinak do sportu šly," podotkl místopředseda ČOV pro ekonomiku.

ČTK