4. února 2011 18:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Olympionici svolali valnou hromadu Sazky, chtějí Hušákův odchod

Generální ředitel Sazka Aleš Hušák  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Sazka Aleš Hušák | foto: ČTK

PRAHA Český olympijský výbor (ČOV) svolává mimořádnou valnou hromadu společnosti Sazka. Olympionici chtějí spolu s Orlem prosadit změnu stanov, aby do problémové firmy mohl vstoupit nový vlastník, který by Sazku vytáhl z problémů.

Olympionici o svolání valné hromady usilovali už delší čas proti vůli hlavního akcionáře Sazky, kterým je ČSTV, ale neměli dostatečný akcionářský podíl (ČOV vlastní jen 2 procenta Sazky). Po spojení s Orlem (0,88 procenta) a Sdružením sportovních svazů ČR (SSS - 3,56 procenta) ale tato překážka padla.

Čtěte více

Společně chtějí prosadit, aby se akcionářem Sazky mohl stát kdokoli a ne jen sportovní sdružení. Také požadují odchod ředitele Aleše Hušáka. Sazka musí valnou hromadu svolat do 30 dnů.

Otevření akcionářské struktury strategickému partnerovi
"Akcionáři žádají změnu stanov, která umožní vstup strategického partnera, změny v řízení společnosti a odvolání předsedy představenstva Aleše Hušáka ze všech funkcí," napsal ve zprávě ČOV.

"Akcionáři navrhují, aby se ze stanov Sazky vypustila veškerá ustanovení, která omezují okruh akcionářů společnosti na občanská sdružení působící v oblasti sportu a tělovýchovy. Důvodem je otevření akcionářské struktury strategickému partnerovi, které může vložit do Sazky potřebné prostředky ve formě zvýšení základního kapitálu pro odvrácení závažných rizik vyplývajících z neuvážené investiční činnosti Sazky," požaduje Český olympijský výbor.

Zkreslené informace a nedobytné pohledávky
Vedené společnosti podle ČOV dává akcionářům "zkreslené informace". A olympionici tvrdí, že společnost je předlužená, protože v účetnictví má nedobytné pohledávky a tím pádem jsou závazky firmy větší než její majetek.

"V účetnictví Sazky jsou zaneseny zřejmě nedobytné pohledávky za Občanským sdružením Zelený ostrov ve výši cca 1,734 miliardy českých korun a za společností BESTSPORT, a.s. ve výši cca 5,844 miliardy českých korun," tvrdí ČOV.

Lidovky.cz