Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
7. března 2019 11:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražská teplárenská nejmenovala ženu do ředitelské funkce kvůli pohlaví, za diskriminaci se omluvila

Marie Čauševićová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marie Čauševićová. | foto: MAFRA

PRAHA Společnost Pražská teplárenská se ve čtvrtek v deníku Mladá fronta Dnes (MfD) omluvila ekonomce Marii Čauševićové za diskriminaci při výběrovém řízení na místo finančního ředitele. Právo na omluvu přiřkl ženě Obvodní soud pro Prahu 7 na konci roku 2017. Loni v listopadu jeho rozhodnutí potvrdil odvolací pražský městský soud, sdělila mluvčí Markéta Puci. Ekonomka se se společností soudí již od roku 2006.

Čauševićová v žalobě požadovala dodatečné dosazení do funkce, omluvu v médiích a finanční satisfakci jeden milion korun. „Žalobkyně je oprávněna uveřejnit na náklady žalovaného omluvu v deníku Mladá fronta Dnes v jeho čtvrtečním celostátním vydání v sešitu A tohoto deníku v rozsahu placené inzerce,“ uvedl v rozsudku obvodní soud. Její finanční nároky a požadavek na pracovní pozici však soudy zamítly. Podle justičního serveru je ve sporu opět podáno dovolání k Nejvyššímu soudu.

Uspěla, ale vybrána nebyla

Společnost se Čauševićové v inzerátu v MfD omluvila za „jednání spočívající v diskriminaci z důvodu jejího pohlaví při výběrovém řízení na funkci finančního ředitele obchodní společnosti Pražská teplárenská, a.s., kterého se paní Ing. Marie Čaušević účastnila a v němž uspěla jako vhodný kandidát, avšak z důvodu jejího pohlaví nebyla do funkce finančního ředitele jmenována“. Vyjádření firmy  zjišťuje.

Představenstvo Pražské teplárenské v roce 2006 nevybralo ekonomku na místo finanční ředitelky, přestože v konkurzu uspěla. Doporučila ji poradenská firma. Společnost raději vyhlásila nový konkurz, který vyhrál muž. Čauševićová se poté obrátila na soud. Šlo zřejmě o první podobný spor v Česku.

Soudy se od počátku sporu v roce 2006 několikrát přiklonily na stranu Pražské teplárenské. Obvodní soud stejně jako později městský soud dříve rozhodly, že firma Čauševićovou nediskriminovala. V roce 2009 pak přezkoumal případ Nejvyšší soud a dospěl k závěru, že ekonomka při výběru znevýhodněna byla. Kauzu vrátil zpět k projednání, poslední rozhodnutí padlo loni. Spor však ani po více než 12 letech neskončil, kauza míří opět k Nejvyššímu soudu.

ČTK
Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

POHLED: Talent, či Padája? Uměl Abraham závodit, nebo byl protežovaný?

Motocyklový závodník Karel Abraham při závodu MotoGP v Brně (17. srpna 2014) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V pátek večer mu přišel e-mail. Otevřel ho, lejstro ve španělštině pomocí internetového překladače přečetl, aby...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...