22. listopadu 2011 16:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Omnipol koupil firmu ERA, vyrábějící pasivní radary

Radiolokátor Arthur. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radiolokátor Arthur. | foto: Ministerstvo obrany ČR

PARDUBICE Společnost Omnipol koupila stoprocentní podíl ve firmě ERA Pardubice, která vyrábí pasivní radiolokátory Věra. ERA Pardubice byla dceřinou společností americké firmy SRA International.

Sdělil to předseda představenstva a generální ředitel Omnipolu Michal Hon. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Omnipol patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou.

ČTĚTE TAKÉ:

"Hlavním smyslem této akvizice bylo zejména zachování všech poslední dobou poněkud ohrožených výrobních schopností společnosti ERA i do budoucna a vrácení unikátní, špičkové technologie po ne zcela vydařených zahraničních investičních projektech do českých rukou a pod plnou kontrolu českého zákonodárství," uvedl Hon.

ERA a její Tamara a Věra

Firma Era vyrábí sledovací technologie pro řízení letového provozu, letištní provozy a pro oblasti vojenství a bezpečnosti. Nejznámější je její pasivní sledovací systém Věra, který dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen. Může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Radiolokátor je modernějším nástupcem známého systému Tamara.

Pardubická ERA by podle něj měla i nadále zajišťovat servis a modernizaci systémů dodaných české armádě i zahraničním zákazníkům. "Přirozeně, že získání této klíčové technologie významně přispívá k dosažení vize Omnipolu stát se předním světovým dodavatelem civilních a vojenských sledovacích systémů," dodal Hon.

Podle generálního ředitele společnosti ERA Vladislava Hofmana pardubická firma díky začlenění do skupiny Omnipol posílí pozici na světovém trhu i mezi poskytovateli navigačních letových služeb a dodavateli vojenských sledovacích systémů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!