30. září 2011 20:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OMV plánuje kvůli těžbě plynu odchod z ČR

Pumpa OMV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pumpa OMV |

PRAHA Z tuzemského trhu čerpacích stanic se chystá odejít rakouská OMV, v současnosti dvojka v České republice. Vyplývá to z nové strategie firmy, uvedla ve svých hlavních zprávách Česká televize. Firma se chce údajně soustředit na těžbu zemního plynu.

Zájem o její benzinky mají podle televize všichni velcí hráči, cena transakce se odhaduje na čtyři miliardy Kč. Stanovisko OMV se ČT ale nepodařilo získat.

O čerpací stanici OMV

OMV vlastní ve 13 evropských zemích 4700 benzinek.

Podle strategie je jisté, že zůstane v Rakousku, Německu, Rumunsku a Turecku.

Naopak nejméně jistou pozici má podle nových plánů Česko, Slovensko, Itálie, Bulharsko, Maďarsko a Bosna a Hercegovina.

Podle televize si chce společnost na plynovou expanzi vydělat odprodejem řady rafinerií i čerpacích stanic. Do roku 2014 tak chce utržit miliardu eur. Proto se zcela stáhne z některých zemí, ve výčtu šéfa OMV Gergarda Roisse nechybí ani Česká republika. "Budeme zkoumat, jestli výnosy v řadě zemí ospravedlní naše působení za tamních trzích," uvedl podle ČT.

Prvním signálem, že se o Česko společnost už nezajímá, byl podle ČT fakt, že odtud stáhla své vedení. "České čerpací stanice OMV jsou obsluhovány ze vzdáleného centra, a už tehdy se říkalo kuloárově, že čerpací stanice budou brzy k prodeji," řekl ČT nezávislý odborník z Petrol magazín Tomáš Mikšovský.

V současné době drží společnost v ČR 220 benzinek. Zájem o ně bude podle ČT velký. "Zálusk si na pumpy dělá například ruský Lukoil, který teď v Česku provozuje jen 40 pump. Benzině a Shellu by pak takový nákup musel schválit antimonopolní úřad," uvedla ČT.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK - DIAGNOSTIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč