25. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Online odšťavňovač stojí 10 tisíc. Vymačkat šťávu z pytlíku jde přitom i ručně

Startup Juicero je jedním z nejsledovanějších projektů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Startup Juicero je jedním z nejsledovanějších projektů. | foto: Juicero

PRAHA Americká firma Juicero se rozhodla svézt na módní vlně zdravé stravy a čerstvých ovocných nápojů. Za v přepočtu 10 tisíc korun nabízí chytrý lis na ovoce a zeleninu, který však nedokáže víc než jeho majitel vlastníma rukama.

V loňském roce to byl jeden z nejštědřeji podporovaných hardwarových startupů v Silicon Valley. Jmenuje se Juicero a vyrábí v podstatě něco jako odšťavňovač. Investory ale z nějakého důvodu nadchlo zařízení, které je online a dokáže z uzavřených balíčků ovoce a zeleniny vyrobit čerstvé a zdravé nápoje.

Google a další do firmy, jejíž zakladatel Doug Evans se v honbě za dokonalostí porovnává se Stevem Jobsem, vložili 120 milionů dolarů, v přepočtu přes tři miliardy korun.

To všechno kvůli lisovači za 399 dolarů, který speciální pytlíky s „tím nejlepším ovocem“ slisuje silou několika tun. Silou, která by podle firmy stačila k nadzvednutí dvou elektromobilů Tesla.

Jenže když produkt vstoupil na trh, čekalo investory nemilé překvapení. Pytlíky Juicero, které si za ceny od pěti do osmi dolarů mohou objednat jen majitelé tohoto lisu, lze vymačkat holýma rukama. Agentura Bloomberg dokonce provedla vlastní test a z pytlíku dostala v podstatě stejně džusu jako drahé Juicero, v některých případech dokonce rychleji.

Firma od té doby mlčí. Padesátiletý Evans, který stojí například za řetězcem džusových barů Organic Avenue, investory nalákal na vlnu úspěchu, který zaznamenaly přístroje jako Nespresso či SodaStream. Juicero už ale od října neřídí, zasedá pouze v jejím představenstvu.

Post generálního ředitele zastává od té doby bývalý šéf Coca Coly Jeff Dunn. Díky jemu klesla původně plánovaná maloobchodní cena ze 700 na 400 dolarů. Přes veškeré papírové předpoklady tak Juicero vypadá na jeden z největších propadáků Silicon Valley.

Najdete na Lidovky.cz