Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OP Prostějov dál propouští, zaměstnává už jen 427 lidí

Obchod s oděvy OP Prostějov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod s oděvy OP Prostějov | foto: Reprofoto

PROSTĚJOV Prostějovský Oděvní podnik (OP), který je od května v konkurzu, pokračuje v propouštění. Během tohoto týdne dostalo výpověď dalších 77 zaměstnanců, kteří by měli z podniku odejít k 1. září. S odvoláním na šéfku podnikových odborů Helenu Vyroubalovou o tom informuje dnešní Prostějovský deník. V OP nyní pracuje už jen 427 lidí, přibližně každému pátému běží výpovědní lhůta.

Propouštění by podle odborářky mělo i nadále pokračovat. "Vedení firmy předpokládá, že zachová jen výrobu obleků na míru. Mělo by pro ni pracovat 130 lidí. Půjde o šičky, žehlíře, střihače a administrativní síly," řekla listu Vyroubalová.

Výroba obleků na míru, takzvaných měřenek, pravděpodobně nebude pokračovat v hlavním výrobním areálu OP v prostějovské části Vrahovice. Důvodem jsou v zimě vysoké náklady na vytápění. Šít by se mohly například v nedávno zavřeném závodu v Jeseníku. Pokud by se totiž výroba měla přesunout do jiných prostor v Prostějově, musela by firma za jejich pronájem platit.

Rozhodnutí bude věcí věřitelů. Ti se opět sejdou na přelomu června a července. Podle Vyroubalové je stále šance, že měřenky značky OP Prostějov krach podniku přežijí. "Vím, že se novému vedení naší firmy podařilo na konec roku nasmlouvat nějakou velkou zakázku," dodala šéfka podnikových odborů.

OP svým věřitelům dluží asi 1,6 miliardy korun. V březnu sice soud podniku povolil reorganizaci, ten ale neměl dostatek peněz na provoz a plán sám výrobu reorganizovat vzdal. Podle médií konkurz provází pověst podivné akce. Jeho souhrnnou analýzu si proto nechala zpracovat i ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Ze zprávy, kterou předložila vládě, však vyplynulo, že řízení v rozporu se zákonem není.

Textilní firma v dobách, kdy provozovala své pobočné závody, zaměstnávala až 10.000 lidí. Později ji museli opustit pracovníci poboček v Příkazích, Konici, Brodku u Konice, Ostravě, Ivanovicích na Hané, Uherském Hradišti, Uherském Ostrohu, Olomouci, Lošticích či Jeseníku, které společnost uzavřela. Jen mateřském závodě v Prostějově kdysi pracovalo až 5000 lidí.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...