18. ledna 2010 14:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OP Prostějov sám požádal o vyhlášení insolvence, vedení stále doufá

Obchod s oděvy OP Prostějov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod s oděvy OP Prostějov | foto: Reprofoto

PROSTĚJOV Prostějovský Oděvní podnik (OP) dnes sám požádal soud o zahájení insolvenčního řízení. ČTK to řekl mediální zástupce firmy Karel Samec.

Největší tuzemský oděvní podnik, který zaměstnává 1500 lidí, dluží věřitelským bankám asi 1,2 miliardy korun. Vedení OP věří, že se mu podaří zachovat výrobu a zaměstnanost.

Zaměstnanci budou odedneška pracovat kvůli úbytku zakázek jen čtyři dny v týdnu za 60 procent mzdy. Dohodlo se na tom vedení společnosti s odbory.

Věřitelské banky neudělily souhlas s předinsolvenčním moratoriem, které by podnik až na čtyři měsíce ochránilo před věřiteli.

Na schválení moratoria byl potřeba souhlas alespoň dvou bank, dvě ze tří ale odmítly. Vedení firmy stále doufá, že po restrukturalizaci výrobu zachová. Podnik loni podle odhadů hospodařil se ztrátou 400 milionů korun při tržbách 1,3 miliardy.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.