11. června 2018 10:34, aktualizováno  14:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Směnárny Chequepoint musely zavřít, ČNB odebrala společnosti povolení k činnosti

Uzavřená směnárna Chequepoint na ulici Železná poblíž Staroměstského náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uzavřená směnárna Chequepoint na ulici Železná poblíž Staroměstského náměstí. | foto: Patrik Kozlík, Lidovky.cz

PRAHA Česká národní banka odejmula společnosti Chequepoint povolení k činnosti směnárníka. Důvodem bylo opakované porušování zákonných povinností, které se vztahují k provádění směnárenské činnosti, oznámila centrální banka na svých webových stránkách. Hlavní pobočka Chequepointu, která sídlí u Staroměstského náměstí v Železné ulici, je vystěhovaná a uzamčená.

Kromě odejmutí povolení, uložila ČNB společnosti Chequepoint pokutu 1,2 milionu korun za porušování zákona o směnárenské činnosti, zákona o platebním styku a také zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. 

Hlavní pobočka v ulici Železná, kde firma Chequepoint podle obchodního rejstříku sídlí, je uzamčená. Na další dvě pobočky v Praze 1 se nedaří dovolat.

Uzavřená směnárna Chequepoint na ulici Železná poblíž Staroměstského náměstí.

Pobočka směnárny u Staroměstského náměstí je nyní uzamčená a vystěhovaná.

Poslední kontrola ČNB mimo jiné odhalila, že směnárna ve významném vzorku kontrolních směn řádně neposkytla předsmluvní informace nebo informace o provedené směně. Tím byla výrazně oslabena možnost, aby si zákazník na provedený směnárenský obchod stěžoval ať už přímo u dotčené směnárny či ČNB, nebo u soudu či finančního arbitra.

Opakované sankce, které ČNB společnosti Chequepoint za zjištěné nedostatky při výkonu směnárenské činnosti v minulosti uložila (v roce 2012 za 100 tisíc korun a v roce 2015 za jeden milion korun), podle ČNB zjevně nevedly k dostatečné nápravě.

Chequepoint byla založena v roce 1990

Společnost Chequepoint byla založena v roce 1990. Na svých webových stránkách uvádí, že má v tuto chvíli pět poboček a více než 60 smluvních partnerů na celém území Česka. Z rejstříku firem vyplývá, že firmu vlastní kyperská Chequepoint Group Limited.

Uzavřená směnárna Chequepoint na ulici Železná poblíž Staroměstského náměstí.

Po směnárně Chequepoint zbyly jenom roztrhané polepy.

Před směnárníky, kteří nabízejí nestandardní nebo pro klienty nevýhodné kurzy, by měla zejména turisty ochránit novela zákona o směnárenské činnosti. Koncem května ji schválila vláda. Zákazníci směnáren podle ní budou mít právo do dvou hodin od výměny peněz odstoupit od transakce. Částka bude omezena na 1000 eur (asi 25 700 korun). Opatření navrhla loni ČNB, Asociace směnáren s návrhem nesouhlasí.

ČTK

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.