11. září 2009 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Opel prý bude zavírat závody jen mimo Německo, Belgie žádá o prošetření

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: AFP

BRUSEL Belgie bude po Evropské unii požadovat, aby začala vyšetřovat okolnosti, za nichž americká automobilka General Motors po dohodě s německou vládou prodala svou dceřinou automobilku Opel. Belgická vláda má podezření, že Berlín si v dohodě o prodeji Opelu vymínil ochranu německých závodů automobilky na úkor továren v jiných zemích, na což má doplatit zejména belgický závod v Antverpách.

"Myslím si, že německá vláda usilovala o svou vlastní výhodu," řekla dnes podle agentury AP belgická vicepremiérka Joëlle Milquetová.

Sdělila to v reakci na zprávy, podle nichž závod v Antverpách bude uzavřen, zatímco čtyři továrny Opelu v Německu zůstanou všechny v provozu. Opel má ještě hlavní výrobní závody ve Španělsku a dva v Británii.

GM a německá vláda ve čtvrtek oznámily, že většinový podíl na Opelu bude prodán konsorciu kanadského výrobce automobilových komponentů Magna a ruského finančního ústavu Sberbank. Zvoleno tak bylo řešení, které Berlín od počátku prosazoval.

Za požadavek, aby Evropská komise vyšetřila dohodu z hlediska možného německého protekcionismu na úkor jiných zemí EU, se postavil i belgický ministr zahraničí Yves Leterme. Ministr řekl, že Belgie tuto otázku nadnese příští týden na zasedání ministrů zahraničí EU.

ČTK