9. května 2016 18:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Operace Ikarus začala. Anonymous napadli řeckou centrální banku a hrozí dalším

Skupina Anonymous. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina Anonymous. Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

ATÉNY Centrální banky po celém světě čekají v následujících týdnech hackerské útoky na jejich webové stránky. Minulé pondělí to prostřednictvím serveru Youtube uvedli hackeři napojení na skupinu Anonymous.

O den později pak dostáli svému slovu a napadali web řecké centrální banky. Její stránky pak byly nepřístupné několik minut, než se je zaměstnancům povedlo opět zprovoznit.

Podle mluvčího banky Spyrose Frangose nebyly odcizeny či zničeny žádné dokumenty. Banka navíc nevykonává transakce s veřejností, takže nebyly v ohrožení ani klientské peníze.

„Toto je jen začátek 30denní kampaně, která míří na weby centrálních bank po celém světě,“ uvedla skupina na Youtube.

V případě webu řecké centrální banky se jednalo o takzvaný DDOS útok. Tedy situaci, kdy je napadený server zahlcen množstvím přicházejících příkazů, které nezvládne „vyřídit“. K serveru se pak nemůžou dostat jeho oprávnění uživatelé.

Vlnu těchto útoků zažil svět v roce 2012, kdy byly napadeny weby několika největších amerických bank a klienti se pak nemohli dostat ke svým účtům.

Například podle zpravodajského serveru CNN se však v případě „vyřazení“ webu řecké centrální banky jednalo jen o slabý útok.

Problémem rovněž je, že skupina Anonymous se během let rozštěpila a její jméno používá mnoho hackerských skupin. Ty spolu často ani nespolupracují.

Lidovky.cz, vlkVojtěch Wolf

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?