Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 9 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Operace Ikarus začala. Anonymous napadli řeckou centrální banku a hrozí dalším

Skupina Anonymous. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina Anonymous. Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

ATÉNY Centrální banky po celém světě čekají v následujících týdnech hackerské útoky na jejich webové stránky. Minulé pondělí to prostřednictvím serveru Youtube uvedli hackeři napojení na skupinu Anonymous.

O den později pak dostáli svému slovu a napadali web řecké centrální banky. Její stránky pak byly nepřístupné několik minut, než se je zaměstnancům povedlo opět zprovoznit.

Podle mluvčího banky Spyrose Frangose nebyly odcizeny či zničeny žádné dokumenty. Banka navíc nevykonává transakce s veřejností, takže nebyly v ohrožení ani klientské peníze.

„Toto je jen začátek 30denní kampaně, která míří na weby centrálních bank po celém světě,“ uvedla skupina na Youtube.

V případě webu řecké centrální banky se jednalo o takzvaný DDOS útok. Tedy situaci, kdy je napadený server zahlcen množstvím přicházejících příkazů, které nezvládne „vyřídit“. K serveru se pak nemůžou dostat jeho oprávnění uživatelé.

Vlnu těchto útoků zažil svět v roce 2012, kdy byly napadeny weby několika největších amerických bank a klienti se pak nemohli dostat ke svým účtům.

Například podle zpravodajského serveru CNN se však v případě „vyřazení“ webu řecké centrální banky jednalo jen o slabý útok.

Problémem rovněž je, že skupina Anonymous se během let rozštěpila a její jméno používá mnoho hackerských skupin. Ty spolu často ani nespolupracují.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.