7. listopadu 2017 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Operátor Nordic Telecom příští rok spustí v Česku vlastní síť LTE

Vysílač (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysílač (Ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemský telekomunikační operátor Nordic Telecom investuje do vybudování bezdrátové vysokorychlostní sítě LTE kolem tři čtvrtě miliardy korun. Komerční provoz zahájí ve druhém čtvrtletí příštího roku. Firma, která v červenci vydražila dva vysílací bloky v pásmu 3,7 GHz, to oznámila v tiskové zprávě.

Na získaných frekvencích Nordic Telecom použije bezdrátovou technologii Fiber Like Experience, která má doručit stejnou kvalitu služby jako optická síť. Do konce letošního roku se uskuteční výběrová řízení na dodavatele potřebných technologií a koncových zařízení.

„Uhradili jsme cenu dvou vysílacích bloků, které jsme v červenci získali, a chystáme se postavit moderní síť na frekvenci 3,7 GHz s LTE technologií, která umožní přenosovou rychlost až jeden Gbit/s. Současně bude naše frekvence využitelná jako kapacitní vrstva pro příští generaci mobilní sítě 5G. Do konce roku 2017 spustíme technologický pilot ve vybraných lokalitách. Komerční provoz pak zahájíme ve druhém čtvrtletí příštího roku,“ uvedl generální ředitel Libor Dočkálek.

Nordic Telecom vznikl přejmenováním operátora Air Telecom. Firma provozuje vlastní síť s technologií CDMA v pásmu 420 MHz, která v průběhu roku 2018 rovněž přejde na technologii LTE. Finančním partnerem skupiny je J&T Private Equity Group.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.