25. dubna 2011 13:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Operátor Telcel zaplatí 16 miliard kvůli monopolu

Mexický telefonní operátor Telcel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mexický telefonní operátor Telcel | foto: Reuters

MEXIKO Mexický protimonopolní úřad udělil mobilnímu operátoru Telcel pokutu miliardu dolarů (16,5 miliardy Kč) za neférové chování na trhu. Úřad to uvedl v noci na dnešek, podnik vlastní podnikatel Carlos Slim Helú.

Protimonopolní komise označila kroky Slimova Telcelu za relativně monopolní praktiky. Jmenovala přitom nadsazené propojovací poplatky, které Telcel účtuje rivalům za volání jeho uživatelům.

Telcel

Telcel je největší mobilní operátor v Mexiku, patří skupině América Móvil.

América Móvil, mateřská společnost Telcelu, je největší firmou v mobilních komunikacích v Latinské Americe. Uživatelů má 225 milionů a v roce 2009 měla tržby 30 miliard dolarů.

Pokuta Telcelu je nejvyšší možná, představuje deset procent aktiv společnosti, protože jde o opakovaný delikt.

Telcel má nyní 30 dní na to, aby oznámil, jak své postupy změní, ale také 30 dní na odvolání. Podnik dodal, že studuje všechny varianty odvolání.

Mluvčí komise dodal, že jde o nejvyšší pokutu, jakou úřad za 18 let existence udělil. Komise ji mohla udělit díky reformě z roku 2006, která za opakované prohřešky zvýšila tresty.

Mexický magnát Helú

Komise jeho kroky prověřovala od roku 2006 na základě stížností rivalů Axtel, Megacable a Telefónica. Podle komise propojovací poplatky připraví mexické spotřebitele o šest miliard dolarů ročně.

Podle magazínu Fortune je Carlos Slim Helú (71) nejbohatším mužem planety. V Mexiku má kontrolu i nad dominantním operátorem pevných linek, Telmexem.

Jeho majetek v telekomunikacích, obchodě, zpracovatelském a ropném průmyslu a ve výstavbě se odhaduje na 74 miliard dolarů. Některé z jeho společností již úřady vyšetřovaly kvůli různým podezřením z monopolních praktik, napsala agentura AP.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!