24. července 2009 10:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Operátorem v Temelíně? Šanci mají jen ti extrémně odolní

Kariérní růst na blokové dozorně je pro operátory předem naprogramovaný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kariérní růst na blokové dozorně je pro operátory předem naprogramovaný. | foto: Luboš PavlíčekČTK

PRAHA  Vhodnou psychiku k práci operátora v jaderné elektrárně má asi každý desátý uchazeč. Alespoň to tvrdí mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták. Podle něj si ČEZ do jaderných elektráren vybírá jen ty nejlepší z nejlepších a znovu je poté zkouší každé dva až tři roky.

V celé elektrárně Temelín je zaměstnáno na šedesát operátorů a jejich věkový průměr je poměrně nízký, kolem 33 let.

"Na testy je nutné si vyhradit celý den, tedy zhruba šest až osm hodin, a počítat s tím, že není čas na přestávku na oběd. Náplní dne jsou testy zaměřené na soustředěnost, bystrost, rychlost reakcí, paměť, prostorovou představivost a povahové vlastnosti," řekl jeden z absolventů vstupních testů.

Vyhodnocení testů je jako ve škole pětistupňové, pátý stupeň znamená nevyhověl. "Podle pracovníků zabývajících se psychotesty dosáhne čtvrtého stupně jen jeden člověk ze sta. Nejvyšší stupeň mají pouze dva lidé z elektrárny Temelín.

Testy probíhají v podstatě každý den a účastní se jich zhruba šest lidí za den. Z toho je snadné odhadnout počet zájemců za rok a to, jaké nároky jsou kladeny na toto pracovní místo," popsal náročnost testování jeden z uchazečů.

Odborníci jsou žádaní neustále
Podle mluvčího Temelína jsou vedle schopností dlouhodobě se soustředit, odolat zátěži a spolehlivě se rozhodovat důležité osobnostní charakteristiky uchazeče. Jde především o duševní vyrovnanost, sebekontrolu, schopnost předvídat dění, svědomitost a zodpovědnost.

Ani odpovídající psychický profil sám o sobě nestačí. K testům se dostanou pouze úspěšní absolventi vysokých škol technického zaměření. Podle Svitáka ČEZ úzce spolupracuje s vysokými školami, vzdělávací programy jsou však také zaměřené na střední školy s cílem přilákat jejich studenty do vysokoškolských technických oborů.

V jaderných elektrárnách je zájem především o absolventy, ale přihlásit se mohou i specialisté s praxí, řekl mluvčí. "Kvalitní odborníky potřebujeme neustále bez ohledu na to, zda v Temelíně budou stát další dva bloky," dodal.

Na úspěšné absolventy psychologických testů čeká dvouletý odborný výcvik zakončený státní zkouškou. Během výcviku jsou budoucí operátoři již řádnými zaměstnanci skupiny ČEZ s odpovídajícím platem, ale teprve po dvou letech mohou usednout do křesel blokové dozorny, a to nejdříve po boku zkušenějšího kolegy.

Daný kariérní růst
Kariérní růst na blokové dozorně je pro operátory předem naprogramovaný. Začínají v nejaderné části a po čase přejdou do jaderné zóny. Následně může být operátor povýšen na vedoucího blokové dozorny, vedoucího reaktorového bloku a vrcholem jeho kariéry může být post směnového inženýra.

Paradoxně nejvíce práce mají operátoři během odstávek, tedy v době, kdy blok nevyrábí elektřinu. Právě tohoto období se využívá k provedení kontrol, plánovaných revizí či oprav zařízení.

Sviták dodal, že operátoři jaderných elektráren jsou velmi věrní zaměstnanci, kteří si cení prestiže své práce a dobrých zaměstnaneckých podmínek. Odchod z elektrárny je prý velmi výjimečný.

ČTK