1. března 2017 18:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Operátoři jsou jako tabákové firmy. Zrušte roaming, vyzval šéf mobilní asociace

Předseda mezinárodní mobilní asociace GSMA Sunil Mittal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda mezinárodní mobilní asociace GSMA Sunil Mittal. | foto: Wikipedia

BARCELONA (OD ZPRAVODAJE LN) Evropští návštěvníci Světového mobilního kongresu (WMC) v Barceloně, se těší, že až přijedou příště, budou volat, posílat SMS i brouzdat po internetu za stejné ceny jako ve své domovské zemi. Za hranicemi EU však roaming stále existuje a jeho ceny jsou mnohdy astronomické. Jak v Barceloně upozornil předseda mobilní asociace GSMA Sunil Mittal, škodí to zákazníkům i operátorům.

„Z hlediska reputace jsou na tom mobilní operátoři v průzkumech jen o něco málo lépe než tabákové firmy,“ uvedl Mittal s tím, že telekomunikační firmy by se měly snažit tuto skutečnost změnit.

Hlavním důvodem je přitom právě roaming. Okolo 55 procent zákazníků z rozvinutých zemí si při cestách do zahraničí stále vypíná telefon, jen aby se vyhnuli „mastným“ příplatkům. V rozvojových zemích pak toto číslo stoupá dokonce na 90 procent.

„Mohu Vám slíbit, že během mého působení v GSMA se roamingové poplatky stanou minulostí,“ sdělil sebevědomě Mittal. Přitom pokud nebude znovuzvolen, má na splnění svého slibu čas jen do prosince roku 2018.

Ze snah GSMA by profitovali i čeští zákazníci. Dnes totiž není výjimkou, že za jeden megabyte dat na dovolené v Turecku zaplatí u O2 240 korun, na egyptské pláži si s Vodafonem zasurfují za 252 korun za MB a kdo by si chtěl číst e-maily na prázdninách v Thajsku, vyjde ho tu T-Mobilu na 360 korun za MB.

Bilboard Mobile World Congress v Barceloně
Model KEYone je novinskou od kanadské legendy BlackBerry.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz