Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kladenská huť Poldi má nového majitele, je jím Opimo Trade. Společnost doplatila zbývajících 50 milionů

Areál Poldi Kladno (duben 2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál Poldi Kladno (duben 2018). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kladno Zkrachovalá kladenská huť Poldi má na pátý pokus nového majitele. Společnost Opimo Trade doplatila za Poldi, kterou v lednu vydražila, částku 50 milionů korun, a stala se tak jejím vlastníkem za celkových 140 milionů korun. V pondělí to potvrdil insolvenční správce Michal Žižlavský.

„Považuji to za úspěch zejména proto, že to přináší šanci zachovat značku Poldi a obnovit výrobu a zaměstnanost v regionu,“ uvedl Žižlavský.

Opimo Trade požádala v pátek o prodloužení lhůty k doplacení 50 milionů z ceny. V pondělí částku doplatila. Protože v pondělí končila lhůta pro doručení peněz, společnost chtěla mít jistotu, že zákonné lhůty splní, i kdyby došlo například k technickým problémům. Jednatel firmy Pavel Filipčík už v lednu po dražbě řekl, že jeho záměrem je obnovit v Poldi výrobu.

Dražba Poldi se konala pětkrát. Podmínkou účasti v poslední dražbě bylo složení jistoty 90 milionů korun. Jistota mohla být využita jako náhrada škody, například, kdyby se Poldi vydražila v další dražbě za nižší částku.

„Původně nastavený způsob prodeje prosazený věřiteli umožňoval maření dražby. Byly podávány nereálné cenové nabídky, nebyla placena cena dosažená vydražením, a první dražby tak byly zmařeny. Z pozice insolvenčního správce jsem proto rád, že jsme prosadili přísnější formu prodeje,“ doplnil insolvenční správce.

Podle kladenského primátora je klíčové, aby se rozjela výroba

Podle legislativy se Opimo Trade stala po pondělním zaplacení majitelem Poldi ke dni dražby, tedy k 18. lednu. „Příběh dražby Poldi ukázal výhody elektronického průběhu dražeb, které spočívají v transparenci a otevřenosti,“ dodal jednatel společnosti OK Dražby Petr Sefzig.dražby. Byly podávány nereálné cenové nabídky, nebyla placena cena dosažená vydražením, a první dražby tak byly zmařeny. Z pozice insolvenčního správce jsem proto rád, že jsme prosadili přísnější formu prodeje,“ doplnil insolvenční správce.

Podle kladenského primátora Dana Jiránka (ODS) je klíčové, aby se rozjela výroba. „Z pohledu města vidíme možné riziko v nedostatku pracovníků, řada lidí z Kladna totiž už pracuje jinde. Předpokládáme, že s novým majitelem Poldi budeme jednat. Za zásadní přitom u každého nového (staronového) provozu považujeme minimalizaci zátěže na životní prostředí a dopravní zátěže. Dá se předpokládat, že se bude řešit také zásobování vodou a podobně,“ uvedl primátor.

Poldi podle obchodního rejstříku patří kyperské společnosti Rucarto Limited. Dříve v ní fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování, se dlouhodobě potýkala s dluhy, které postupně dosáhly stovek milionů korun. Soud povolil reorganizaci, vedení Poldi se ale nepodařilo splnit podmínky. Předminulý rok byl provoz Poldi zastaven. V té době pracovalo v podniku ještě zhruba 150 lidí.

Opimo Trade sídlí ve Velké Polomi na Ostravsku. O Poldi se zajímala už dřív.Obchodní rejstřík uvádí, že se zabývá výrobou, obchodem a službami.

Dražby zkrachovalé společnosti Poldi

První dražba: Loni 12. dubna vydražila Poldi za 261 milionů korun společnost Compagnia del mediterraneo Steel s.r.o. se sídlem v Brně. Do obchodního rejstříku byla zapsána v březnu 2018 se základním kapitálem 1000 korun. Vydražitel v termínu do 14. května ale sumu nezaplatil. Dražba firem Poldi a Poldi Trade, v níž svedli souboj dva uchazeči (dále ještě společnost Opimo Trade), byla tudíž zmařena.

Druhá dražba: Poldi byla opět vydražena 27. června 2018, a to za 251 milionů korun (vyvolávací cena byla 160 milionů, přičemž hodnota podniku byla podle znalce o 20 milionů vyšší). Vydražitelem se stal podnikatel Jindřich Vlček a jeho společnost Warhols Hold, souboj s ním svedla opět Opimo Trade. Koncem července vítěz dražby oznámil, že přehodnotil své záměry a podnik kupovat nebude.

Třetí dražba: Loni 30. srpna byla Poldi vydražena za 256 milionů korun. Vítězem se stala firma Elaria Group, založená v dubnu 2018. Souboj svedla se společností Opimo Trade, vítěze zastupovala žena hovořící s ruským přízvukem. Elaria Group měla podle rejstříku jako předmět podnikání pronájem nemovitostí či správu vlastního majetku. Vydražitel měl zaplatit do půlnoci 1. října, což se nestalo.

Čtvrtá dražba: Firmy Poldi a Poldi Trade se 16. listopadu měly poprvé dražit elektronicky, vyvolávací cena byla stanovena na 160 milionů korun. Protože žádný zájemce nesložil jistinu 90 milionů, dražba se neuskutečnila. Tento prodej měl mít poprvé přísnější podmínky, které nastavili insolvenční správce a exekutorský úřad, aby zabránili dalšímu zmaření dražby z důvodu nezaplacení.

Pátá dražba: V druhé elektronické aukci byla Poldi letos 18. ledna vydražena za 140 milionů korun, což byla i vyvolávací cena. Vítězem se stala Opimo Trade, která se o podnik zajímala již loni. Firma složila jistotu 90 milionů korun, zbytek částky ve výši 50 milionů složila dnes a stala se tak majitelem Poldi. Záměrem firmy je obnovení výroby.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...