Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Opravdu na míru. Česká zbrojovka sází na konfigurátor

Pokud klade majitel zbraně důraz spíš na estetiku, může jeho krytka závěru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud klade majitel zbraně důraz spíš na estetiku, může jeho krytka závěru... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Není žádnou novinkou nechat si na novou košili vyšít třeba své logo nebo si ji nechat ušít podle své chuti úplně z gruntu. Trend takzvané customizace neboli detailních úprav dle přání zákazníka dorazil také do zbrojařského odvětví. V České zbrojovce nabízejí zákazníkům se zbrojním průkazem podobnou službu pod názvem CZ konfigurátor.

Jan Gibek má svou pistoli P-10 příkladně upravenou. Krytku závěru zdobí podobizna opice gibona – přezdívky vycházející z jeho jména. „Hlavní hodnota konfigurátoru je v tom, že si v něm můžete poskládat zbraně, jaké si na prodejně prostě nekoupíte,“ říká se zaujetím ve své uherskobrodské kanceláři. Zaujetí je namístě. Jan Gibek je šéfem nové divize Cybersales i celého projektu. Konfigurátor si můžete prohlédnout zde.

Konfigurátor nabídla Česká zbrojovka (více o firmě čtěte ZDE) svým zákazníkům vloni v říjnu. A firma s ním má velké plány. „V současnosti si můžete upravit jeden model z každé kategorie zbraní, které vyrábíme. Z pistolí je to model P-10 (více čtěte ZDE), z dlouhých zbraní je to malorážka CZ 457 (více čtěte ZDE) a z armádních produktů samopal Scorpion EVO 3 (více čtěte ZDE). Tento týden jsme nabídku rozšířili o pistoli Shadow 2,“ upřesňuje Gibek. (více čtěte ZDE)

Příklad toho, co můžete v konfigurátoru sestavit s puškou CZ 457.
Jen na takové pistoli jde v konfigurátoru změnit kdeco – zvolit si lze velikost...

Jen na takové pistoli jde v konfigurátoru změnit kdeco – zvolit si lze velikost rámu a jeho barvu, přidat na zbraň optiku nebo si vybrat kromě základní ještě tritiovou či světlovodnou mušku. Podobné je to s hledím či spouští, kde je možné zvolit si ergonomicky praktičtější dural.

Pokud klade majitel zbraně důraz spíš na estetiku, může jeho krytka závěru zobrazovat například českou vlajku, smajlíka, kalich či českého lva. Nabídku Česká zbrojovka hodlá prakticky ve všech ohledech rozšířit, ale už v současné podobě lze navolit miliony různých kombinací.

„Jen optika má občas hodnotu samotné zbraně, takže se cena může i...

„Jen optika má občas hodnotu samotné zbraně, takže se cena může i zdvojnásobit,“ říká Gibek.

Je to právě pistole, co si zatím podle Gibka zákazníci podle svého upravují nejvíc. „Nejčastěji jde o úpravy záchytu a spouště. U malorážky CZ 475 zase o různé druhy pažeb, podobně u samopalu EVO 3,“ popisuje chování zákazníků vývojář.

Cenový rozdíl mezi obyčejnou tovární verzí a tou, již si zákazník vysní v konfigurátoru, přitom může být markantní. „Jen optika má občas hodnotu samotné zbraně, takže se cena může i zdvojnásobit,“ říká Gibek. Zatím se prostřednictvím konfigurátoru dá objednávat pouze pro Česko a na Slovensku, ale v dohledné době se seznam rozšíří o další státy.

Různé modifikace si můžete zvolit i u samopalu CZ-Scorpion-E3.

Různé modifikace si můžete zvolit i u samopalu CZ-Scorpion-E3.

Přínos internetové aplikace spočívá také v tom, že k výrobkům České zbrojovky přitáhne nové potenciální zákazníky. „Dostane se tam více lidí, než kolik by přišlo na prodejnu. Většina lidí si složí zbraň, ale nekoupí si ji. Ale začnou třeba řešit nákupní povolení, zbrojní průkaz... Přitáhnete zkrátka další lidi,“ vysvětluje Gibek. A připojuje, že pro zákazníky je také důležité, že na veškeré konfigurované úpravy se automaticky vztahuje záruka.

I přes unikátnost každé sestavené zbraně je finální nastřelený výrobek připravený na prodejně vždy nejpozději do 14 dnů. Všechny díly jsou totiž již vyrobené, a zbraň se tak začíná reálně skládat hned po zaplacení zálohy, a to ve Zbrojovce Brno, dceřiné firmě České zbrojovky, kde tým vysoce odborně erudovaných a zkušených puškařů zbraň objednanou přes konfigurátor složí, slícuje, zkontroluje její funkci a následně expeduje. Přímo na prodejně pak má Česká zbrojovka některé upravené zbraně na ukázku, takže zákazník se na ně může přijít podívat.

A pokud jste milovníkem zbraní, ale nechcete jejich nákup nechávat na své rodině či známých, přináší vám konfigurátor ještě jednu výhodu: „Můžete si založit dárkové konto, kde se Vám třeba kamarádi složí na zbraň,“ usmívá se nad svou modro-černou „pédesítkou“ Gibek.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...