30. března 2009 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Optimismus opadl, burzy opět klesají

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: ČTK

Pražská burza zahájila dnešní obchodování propadem, a následovala tak pokles na evropských a asijských akciových trzích. Hlavní index PX kolem půl hodiny po otevření ztrácel skoro čtyři procenta a přiblížil se k 750 bodům. S více než tříprocentními propady se potýká i Německo, Francie nebo Španělsko. Do červených čísel se ale propadly trhy po celém světě.

Finanční tituly, které v minulých dnech pražskou burzu táhly vzhůru, hlásí největší pokles. Akcie Erste Group Bank přišly dokonce skoro o deset procent. Špatná nálada se nevyhla ani Komerční bance, která ztratila skoro pět procent.

Spekulanti sázejí na jistotu, vybírali zisky

Pokles po předchozích několika týdnech posilování obchodníci předpokládali. Pozitivní zprávy, které přicházely z Ameriky se totiž obrátily.

"Trhy negativně reagují na zprávu ministra financí USA, že mnohé banky budou potřebovat více státní pomoci a blíže k bankrotu se opět přiblížil General Motors a Chrysler. Rovněž Morgan Stanley doporučuje investorům po silné třítýdenní rally prodávat akcie, když vidí pouze omezený prostor dalšího růstu," uvedl makléř firmy Fio Josef Dudek.

V uplynulém týdnu pražská burza vyrostla na více než dvouměsíční rekord a přes páteční prodeje vykázala nejsilnější letošní růst. Hlavní index PX získal 7,9 procenta na 787,7 bodu.

Lidovky.cz