Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Oracle získá v aplikaci TikTok významný podíl, aplikace tak bude moci pokračovat ve Spojených státech

TikTok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy TikTok. | foto: TikTok

Washington Americká softwarová společnost Oracle získá 20procentní podíl v nové americké firmě, která bude provozovatelem aplikace TikTok a bude mít globální působnost. Plán je součástí dohody, která by měla zajistit, že TikTok bude moci ve Spojených státech fungovat i nadále. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedl server CNBC.

Američtí investoři, tedy včetně Oraclu, by v novém podniku měli dohromady mít nejméně 60 procent akcií, řekl agentuře Reuters informovaný zdroj. Nový podnik se bude jmenovat TikTok Global a Američané budou tvořit i většinu správní rady, včetně pozice generálního ředitele. O návrzích ve středu jednali činitelé amerického ministerstva financí.

Zatím ale není jasné, zda bude Trump s těmito návrhy souhlasit. Ve středu totiž řekl, že se mu nelíbí myšlenka, aby měli američtí investoři v nově vytvořeném podniku jen menšinový podíl. „Mohu vám říct, že koncepčně se mi to tak nelíbí,“ řekl prezident. Personální šéf Bílého domu Mark Meadows ve čtvrtek řekl, že Trumpova administrativa záležitost ještě posuzuje. Pokud by TikTok po vstupu Oraclu zůstal převážně pod vlivem Číňanů, nebylo by to v souladu s prezidentovými požadavky, dodal.

Trump hrozí zákazem

Trump v srpnu pohrozil, že aplikaci TikTok v USA zakáže, pokud ji ByteDance neprodá. Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech. TikTok nicméně tvrdí, že data o uživatelícj z USA by s čínskou vládou nesdílel.

Podle posledních informací ale společnost ByteDance americké aktivity TikToku neprodá. Oracle tento týden potvrdil, že místo toho uzavře s firmou ByteDance partnerství, a pokusí se tak společně aktivity TikToku v USA zachránit. Podle zdrojů CNBC bude s Oraclem na transakci spolupracovat americký maloobchodní řetězec Walmart, jehož šéf Doug McMillon by tak měl získat křeslo v nové správní radě amerických aktivit TikToku.

Trump už podle zdrojů CNBC jednal s členy kabinetu a dalšími poradci o tom, zda takovou dohodu schválit. Ve středu americký prezident uvedl, že má výhrady vůči možnosti, že si ByteDance v amerických aktivitách TikToku zachová většinový podíl. Zdroje CNBC obeznámené se situací však tvrdí, že velikost podílů nebyla předmětem jednání.

Pokud by si společnost ByteDance zachovala v amerických aktivitách TikToku většinový podíl, bylo by to v rozporu s dřívějšími Trumpovými prohlášeními, že jedinou alternativou zákazu je prodej těchto aktivit do rukou amerického podniku, upozorňuje CNBC.

Trump už ve středu upustil od záměru požadovat za umožnění transakce velkou částku peněz. Uvedl, že jeho právníci mu sdělili, že takový postup by byl nezákonný. „S úžasem zjišťuji, že to není povoleno,“ řekl Trump. „Když jsou ochotni zaplatit vládě velkou částku, není jim to dovoleno, protože neexistuje žádná legální cesta, jak to udělat,“ dodal.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Advokát Stanislav Balík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Advokát Stanislav Balík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Advokát Stanislav Balík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...