15. srpna 2014 12:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Orbán, Fico i Zeman. Politici se postavili proti ukrajinským sankcím

Viktor Orbán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Orbán | foto: Reuters

PRAHA/BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA Český prezident i premiéři Slovenska a Maďarska tento týden zkritizovali Ukrajinu za připravovaný zákon o sankcích proti ruským osobám a firmám. Například slovenský předseda vlády Robert Fico se obává přerušení dodávek zemního plynu z Ruska přes Ukrajinu dál do západní Evropy.

Středoevropští politici se ohradili vůči ukrajinským sankcím namířeným proti Rusku. Připravovaná opatření kritizuje slovenský i maďarský předseda vlády, přidal se i český prezident.

Obávají se zejména problémů s dodávkami zemního plynu z Ruska přes ukrajinské území.

Podle maďarského premiéra Viktora Orbána jsou sankce v rozporu se zájmy Maďarska a škodí jim víc než Rusko.

Ukrajinský státní plynárenský podnik Naftogaz ve středu upozornil evropské dovozce plynu na možné narušení dodávek kvůli pokračujícímu sporu o ceny plynu mezi Kyjevem a Moskvou a chystaným ukrajinským sankcím proti Rusku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je zvláštní, že země, která podepsala asociační dohodu s EU a které se snažíme pomoci místo koordinace postojů s EU dělá jednostranné kroky, jež ohrožují individuální ekonomické zájmy členských zemí Evropské unie," prohlásil ve čtvrtek slovenský premiér Fico.

Připomněl také, že Slovensko pomohlo Ukrajině se zajištěním zpětných dodávek plynu. Ty odstartují v září a pomohou Ukrajině snížit její závislost na dovozu suroviny z Ruska.

Slovensko je závislé na dodávkách ruského plynu, v případě přerušení dodávek přes Ukrajinu by země pod Tatrami ale mohla odebírat plyn prostřednictvím zpětného toku ze západu.

  • Slovenský dopravce plynu Eustream ve čtvrtek podle agentury Reuters oznámil, že v sobotu zahájí testování plynovodu spojujícího slovenské Vojany a ukrajinský Užhorod, který by měl od září přepravovat plyn z Evropské unie na Ukrajinu.
  • Dodávky by mohly činit až deset miliard krychlových metrů ročně, což odpovídá téměř pětině ukrajinské spotřeby plynu

"Nechceme být rukojmím rusko-ukrajinského problému. Očekáváme od Ukrajiny, že nebude přijímat formální kroky, které v případě jejich realizace mohou ohrozit naše zájmy. Takto by se neměla chovat země, která podepsala asociační dohodu," řekl Fico.

„Střelili jsme se do nohy“

Se slovenským premiérem souhlasí také jeho maďarský protějšek. "Střelili jsme sami sebe do nohy," citovala Orbána agentura MTI. Brusel by měl podle něj nejen odškodnit producenty potravin z postižených zemí, ale i změnit současné sankce.

  • Slovenský prezident Andrej Kiska se v pátek dostal do rozporu s premiérem Robertem Ficem - na rozdíl od něj obhajoval sankce, které EU zavedla vůči Rusku
  • "Sankce pro nás mohou znamenat i jistou ekonomickou ztrátu, ale musíme být připraveni tuto ztrátu přijmout. Obchodní zájmy nesmí být nadřazeny základním hodnotám svobody a demokracie," napsal na svém profilu na sociální síti Kiska

"Udělám, co bude v mých silách - pochopitelně všichni víme, jakou váhu má názor Maďarska, takže naše možnosti jsou jasné - ale hledám partnery ke změně sankční politiky EU, která podle mě nebyla dostatečně promyšlena," řekl Orbán v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth Rádió.

Podle něj bude nutné uspořádat konferenci za účasti zástupců EU i Moskvy, která určí ráz budoucí spolupráce s ohledem na situaci na Ukrajině. O ukrajinské krizi a vztahu EU k Moskvě v pátek v Bruselu na mimořádné schůzce jednají unijní ministři zahraničí.

Proti restrikcím se tento týden vyjádřil také český prezident Miloš Zeman, který označil používání sankcí za nesmyslné a neúčinné a vyzval EU k odškodnění českých exportérů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz