29. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Orbánův národní kapitalismus: maďarské peníze maďarským bankám

Orbánův triumf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orbánův triumf. | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Polovina maďarského kapitálu v domácích bankách a posílení státu v oblasti bankovnictví – to jsou plány maďarského premiéra Viktora Orbána v budování „státního národního kapitalismu“. Jeho vláda také plánuje založit novou státní banku, která by financovala malé podniky.

Viktor Orbán cíleně omezuje vliv zahraničních investorů v zemi. Po bankovní dani a zestátnění soukromých penzijních fondů chystá další krok na k posílení role státu v ekonomice.

Jak oznámil server Portfolio.hu chtějí Maďaři do května rozběhnout státní Webbank, která má zvýšit konkurenci na trhu. Jejím úkolem má být podle vyjádření ministra financí Györgyho Matolczyho především refinancování úvěrů v zahraničních měnách a poskytování úvěrům malým a středním podnikatelům, tedy té části ekonomiky, kde dominují domácí maďarské firmy.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle maďarských ekonomů dokáže státní banka, která dodá kapitál ve forintech a splatí jím dluhy v cizí měně, převést značnou část hypoték ze švýcarských franků na forinty. Bance se to vyplatí tím, že kurzovou ztrátu zabuduje do vyšší procentní sazby hypoték.

Polovina bank zpět Maďarům

Založení nové státní banky je podle Orbána prvním krokem v potlačení vlivu zahraničního kapitálu v bankovnictví. "Chceme, aby v zemi alespoň 50 procent  kapitálu bylo v domácích maďarských bankách," prohlásil Orbán.

Tyto snahy maďarské vlády tvrdě kritizovala rakouská Erste, která je podobně jako v Česku a na Slovensku i v Maďarsku jedním z největších hráčů na trhu.

"Jsme svědky obnovování důležitosti státu, a to pouze 10 nebo 15 let po privatizaci. A mnoho lidí nyní mluví o tom, jak může stát řídit banky lépe… Je neuvěřitelné, s jakou rychlostí se zapomíná, jak nákladné to bylo pro daňového poplatníka," uvedl ředitel maďarské divize rakouské finanční skupiny Radovan Jelasic, kterého citoval server Patria.cz.

lup, mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz