8. dubna 2009 14:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Orco oznámilo obří ztrátu, akcie rostou

Zadlužení Orka dosahuje až dvě třetiny jeho celkové hodnoty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zadlužení Orka dosahuje až dvě třetiny jeho celkové hodnoty. | foto: ČTK

PRAHA Developerská společnost Orco se po několikatýdenním váhání v noci na dnešek konečně rozhodla přiznat obří ztrátu. Hned po ránu na špatnou zprávu akciový trh prudce zareagoval a akcie se propadly pod stokorunovou hranici. Poté ale začaly nečekaně získávat. "Nějaký hráč chce pravděpodobně navýšit podíl před valnou hromadou a tím zvýšit vliv na rozhodování," vysvětluje Patrik Vyroubal ze společnosti Atlantik FT.

V jednu chvíli akcie rostly tak silně, že burza dokonce musela zastavit jejich obchodování. V průběhu dne tak vznikl rozdíl nákupní ceny okolo třiceti procent a před polednem jedna akcie stála skoro 135 korun.

Růst ceny po oznámení špatných výsledků vysvětluje enormní zájem některého z investorů. Podle svých dřívějších vyjádření chce ve firmě zvyšovat svůj podíl jak investiční společnost Prosperita, která je už nyní zhruba s pěti procenty oficiálně největším akcionářem Orka, tak sdružení drobných akcionářů SOS Orco, které chce na valné hromadě 30. dubna usilovat o hlavy současného vedení firmy.

Budoucnost Orka je v rukou bank

Po započítání dnes oznámených výsledků celková hodnota portfolia firmy klesla na 2,2 miliardy eur (58,6 miliardy korun). Zadlužení Orka tak dosahuje až dvě třetiny této částky. Jak se shodli téměř všichni analytici, o dalším osudu realitní společnosti Orco Property Group se tak rozhodne v sídlech věřitelských bank. Objem dluhů, které společnost musí splatit jen v roce 2010, totiž činí 221 milionů eur (zhruba 5,9 miliardy korun).

"Jelikož likvidace společnosti by byla pro všechny zúčastněné strany hodnotově destruktivní, tak se domníváme, že společnost bude pravděpodobně pokračovat v činnosti," sdělil Patrick Vyroubal ze společnosti Atlantik FT.

Od krachu společnost zachrání jen tvrdá restrukturalizace

Rozsáhlý restrukturalizační program, který Orco nastoupilo, má za cíl zadluženost výrazně snížit. "Cílem restrukturalizace je snížit zadluženost na úroveň 50 procent, což považujeme za obtížný úkol, jelikož očekáváme, že hodnota portfolia dále poklesne," poznamenal Vyroubal.

Klíčové aktivity společnosti se mají soustředit především na Prahu a Berlín. Prodej tak čeká například logistické centrum Molcom v Moskvě. Změny však můžou čekat i největší plánovaný projekt firmy, kterým je výstavba kancelářského, bytového a obchodního komplexu v pražských Bubnech za více než 70 miliard korun.

Špatné zprávy s burzami ještě zamávají

Výsledky nepotěšily ani akcionáře. Čistá hodnota majetku připadajícího na jednu akcii klesla o více než polovinu na 42,6 eura (cca 1135 Kč). Orco navíc naznačilo, že kvůli úspoře nákladů nevylučuje stažení akcií z trhů v Praze, Varšavě a Budapešti. Akcie firmy by se tak dále obchodovaly jen v Paříži.

Orco však není jediným developerem zasaženým hospodářskou krizí. Loni se nedařilo ani společnosti ECM, dalšímu developerovi s cennými papíry na pražské burze. Jeho ztráta činila 92,1 milionu eur. Problémům čelí i další realitní firmy. Obecně je sužuje především obtížnější přístup k úvěrům, pokles poptávky po novém bydlení a menší ochota firem stěhovat se do nových kanceláří.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!