8. dubna 2009 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Orco přiznalo obří ztrátu přes 10 miliard

Kancelářská budova Vysočanská brána, kterou staví společnost Orco v pražských Vysočanech na křižovatce ulic Sokolovská a Českomoravská, na snímku pořízeném 7. dubna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancelářská budova Vysočanská brána, kterou staví společnost Orco v pražských Vysočanech na křižovatce ulic Sokolovská a Českomoravská, na snímku pořízeném 7. dubna. | foto: René Volfík, ČTK

PRAHA Developerská společnost Orco včera v noci konečně odkryla karty. Její ztráta za loňský rok překonala veškeré pesimistické prognózy. Hospodaření firmy se loni propadlo do ztráty téměř 400 milionů eur.

"Celoroční výsledky Orco Property Group odráží zhoršující se ekonomické podmínky a významné zpomalení trhu s nemovitostmi v roce 2008, které vedlo k výrazným poklesům v oceňování našich nemovitostí," komentoval stroze v tiskové zprávě výsledky Orka zakladatel firmy a její ředitel Jean-Francois Ott.

Celková ztráta v roce 2008 činila 390,56 milionu eur, tedy přibližně 10,4 miliardy korun. Ještě o rok dříve přitom Orco bylo v zisku 87,5 milionu eur. V tehdejším kurzu tedy zisk firmy činil asi 2,2 miliardy korun.

Ztráta se čekala, ale mnohem nižší

Přes výrazný pokles trhu s nemovitostmi analytici očekávali, že se ztráta Orca bude pohybovat v rozmezí 100 až 115 milionů eur. Již během včerejšího dne však někteří z nich své předpovědi opravili směrem ke hlubší ztrátě. Nikdo z nich však nečekal tak hluboký propad.

Problémy ve firmě signalizovalo nejen odkládání zveřejnění výsledků, které původně měla oznámit již 17. března, ale i fakt, že již na konci minulého měsíce požádalo Orco v Paříži o soudní ochranu před věřiteli. Cílem opatření je urychlit restrukturalizaci společnosti.

Orco se nevzdává, chce stavět dál

Podle včerejší tiskové zprávy se firma chce soustředit zejména na investice do realitních trhů v Praze a Berlíně. Dalším centrem zájmu mají být Budapešť, Düsseldorf a Varšava. Výstavba bytů zůstane v činnosti firmy nadále významná a soustředí se na Prahu a Varšavu.

Situace ve firmě však i po zveřejnění výsledků zůstává i nadále nepřehledná a velký boj o vedení Orka se očekává na valné hromadě. Ta se má konat 30. dubna. Jean-Francois Ott totiž na podzim přišel kvůli krizi o velkou část svých akcií. Naopak letos v březnu se do čela akcionářů dostala investiční společnost Prosperita z Orlové na Karvinsku.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?