27. března 2009 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Orco se vrátilo. A akcie padly o 40 procent

Developerská společnost Orco má velké problémy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Developerská společnost Orco má velké problémy. | foto: Reprofoto

PRAHA Akcie realitní společnosti Orco Property v úvodu dnešního obchodování na pražské burze propadly o 39,5 procenta na 95 korun. Na burzu se akcie společnosti vrátili po včerejší přestávce kdy bylo obchodování pozastaveno. Orco včera ve Francii získalo soudní ochranu před věřiteli a získalo tak čas na vyřešení své finanční problémy. Firma se snaží odvrátit hrozící bankrot.

Středeční závěrečný kurz akcií Orka byl 157,05 koruny.

Prudký propad ceny akcií Orka byl trhem očekávaný. Akcie Orka se ve čtvrtek obchodovaly na varšavské burze kde ztratily zhruba čtvrtinu na přibližně 117 korun. Propadem o více než třetinu zahájily akcie Orka obchodování i na burze v Budapešti.

Orco ve čtvrtek uvedlo, že se potýká s problémy při plánovaném odprodeji majetku, a to v důsledku situace na realitních trzích. Potíže ale pociťuje i při splácení půjček, které mají některé součásti skupiny. Podle mluvčí firmě bankrot nehrozí. "Podle francouzské procedury se soudní ochrana dává pouze firmám, které prokážou, že jsou solventní, tedy nečelí bankrotu," řekla ČTK mluvčí Orka Petra Zdeňková. Na uskutečnění restrukturalizace má Orco půl roku.

"Věříme, že je zde šance, že Orco bude schopno znovu nastartovat běžný provoz, je však třeba prodat nevýkonná aktiva (alespoň za cenu, která pokryje úvěry) a také najít strategického investora," poukázal analytik České spořitelny Petr Bártek.

ČTK