23. března 2011 11:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Orientujete se v boji o Sazku? Podívejte se, kdo je kdo a co s firmou bude

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Vondrouš Roman ČTK

Petr Kellner s Karlem Komárkem chtějí losovat Sportku společně. S Alešem Hušákem už nikdo nepočítá. Jeho éra v Sazce po patnácti letech končí. V jeho kanceláři zasedne zmocněnec, kterého si vyberou největší věřitelé Petr Kellner a Karel Komárek. Naká bude budoucnost firmy a kdo jsou ti, co o ni bojují? Lidovky.cz přinášejí přehledné otázky a odpovědi.

* Co se teď bude se Sazkou dít?

Soud rozhodne během několika dní o úpadku firmy. Poté mohou následovat tři různé scénáře.

1. konkurz - nejméně pravděpodobná varianta. Vzhledem k tradici a možnostem Sazky si ho věřitelé ani akcionáři nepřejí.
2. reorganizace věřitelským výborem - asi nejvíce pravděpodobná varianta. Největší věřitelé Petr Kellner a Karel Komárek chtějí spolupracovat a mohou společnost oddlužit a stabilizovat.
3. reorganizace dlužníkem - málo pravděpodobné. Proti současnému managementu stojí největší věřitelé i část minoritních akcionářů.


* Končí Aleš Hušák v čele Sazky?
S největší pravděpodobností ano. Šéf Sazky se sice bude snažit prosadit svůj reorganizační plán, ten však musí schválit věřitelé. Největší věřitelé KKCG a PPF ale s Hušákem nepočítají a mají vlastní plán, jak se Sazkou naložit. Navíc jsou proti němu i někteří zástupci akcionářů.

* Jaká bude další úloha Penty a E-Investu v Sazce?
Smlouvy, na základě kterých by Penta a E-Invest Martina Ulčáka, půjčily Sazce 2,5 miliardy korun na její záchranu, zmařil předběžný insolvenční správce. Penta z půjčky nejspíš vycouvá. Aby se angažovala dál v provozování Sazky, musela by se spojit s věřiteli PPF a KKCG, bojovat proti nim nemá smysl.

* Bude Sazka dál provozovat loterie a vyplácet výhry?
Zatím ano. V pondělí obnovila vyplácení výher v plném rozsahu. Potíž je s loterijními terminály Sazky. Řada provozovatelů je totiž odpojila nebo nevyplácí výhry z obav, že přijdou o své kauce, které loterijní firmě složili. Stále je však hodně trafik a čerpacích stanic, které sázky přijímají. O své peníze by neměl přijít ani vítěz lednového stomilionového jackpotu.

* Mohou se přes terminály Sazky dobíjet mobilní telefony?
Ne. Kredit si už takto dobít nelze. Telefonní operátoři ukončili spolupráci, byť by Sazka ráda služby obnovila. Momentálně se dobíjí přes bankomaty, kanceláře Tipsport, maloobchodní prodejny nebo pomocí dobíjecího kuponu.

Kdo je kdo ve hře o Sazku

Aleš HušákAleš Hušák
Sazka

Zdá se, že jeho patnáctiletá éra v Sazce končí. Zachránit ho může pouze to, kdyby soud rozhodl o reorganizaci současným vedením. Největší věřitelé s jeho dalším působením ovšem nepočítají.

Petr KellnerPetr Kellner
PPF

Dlouho se tvářil, že ho Sazka nezajímá. Přitom v zákulisí vyjednával a vyčkával. V pondělí koupil od Radovana Vítka pohledávky za 1,5 miliardy korun a asi čtvrtinu dluhopisů. V případě věřitelského výboru by měl mít hlavní slovo.

Karel KomárekKarel Komárek
KKCG

Nejdřív zkoušel odkoupit podíl od věřitelů, potom napodobil Vítka a skoupil pohledávky za 400 milionů a velkou část dluhopisů. To mu zaručuje důležitou roli ve věřitelském výboru. Pár týdnů předtím nabízel akcionářům 2,8 miliardy za dvě třetiny akcií.

Martin UlčákMartin Ulčák
E-Invest

Na rozdíl od Penty už do Sazky investoval asi 300 milionů. Blízký přítel Hušáka a vyjednávač Sazky s bankami doplatil na zamítnutí smluv se společností Gladiolus, a bude se snažit získat peníze zpět.

Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny PentaMarek Dospiva
Penta

Společně s Ulčákem založila Penta společnost Gladiolus, která měla Sazce půjčit 2,5 miliardy. Sazka by ručila 51 % firmy. Předběžný insolvenční správce to zamítl. Penta oslabením Sazky ale získá. Letos zahájí její Fortuna loterijní činnost.

Pavel Kořan.Pavel Kořan
ČSTV

Předseda ČSTV se neúčastnil důležitých jednání, kde největšího akcionáře zastupoval především šéf hokejového svazu Tomáš Král. Přesto nese hlavní odpovědnost za současnou situaci a některé svazy sdružené v ČSTV jej chtějí odvolat.

jušKamila Jušková, onsOndřej Suchan

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.