6. dubna 2016 12:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Originální vysvětlení offshoru. Je to stejné, jako když máte prasátko u kamaráda

Spoření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA S originální myšlenkou, jak přiblížit lidem problematiku kauzy Panama Papers a offshorových firem, přišel britský The Guardian. Optikou rodiče, který se snaží tento problém vysvětlit pětiletému dítěti, přirovnal celou kauzu ke spoření do prasátka.

„Představte si, že máte prasátko a do toho vám maminka dává peníze. Pokladničku máte na poličce a maminka má tak přehled, kolik máte peněz a jak moc utrácíte,“ začíná své vysvětlení The Guardian.

„Pokud ale nechcete, aby měla maminka přehled, pořídíte si druhé prasátko, které zůstane prázdné a to si dáte na poličku. To plné prasátko si podepíšete a potom odnesete ke svému kamarádovi, jehož maminka je moc zaneprázdněná. Zde bude prasátko bez dozoru a vám tak budou akorát přibývat peníze,“ pokračuje ve vysvětlování britský deník.

Celé to praskne

„O vašem nápadu se brzy dozvědí další děti z okolí a své pokladničky taktéž schovají k dítěti se zaneprázdněnou matkou. Tento způsob bude nějakou chvíli fungovat, dokud maminka kamaráda, u kterého jsou pokladničky, nezačne uklízet a celý podnik neobjeví,“ přirovnává deník únik informací k úklidu matky.

„Rozhořčená matka poté zavolá všem rodičům, kteří se tak dozví o podvodu svých ratolestí a celý problém se tak dostane na povrch,“ ukončuje své přirovnání The Guardian.

Problémem je poté motivace, se kterou děti jednotlivá prasátka ke kamarádovi přinesla. Zatímco jedni k tomu mají dobrý důvod, jako ochranu peněz před starším sourozencem, nebo šetření na dárek k narozeninám, druzí chtějí ukrýt peníze, ke kterým přišli neprávem.

V reálu to znamená, že mnoho důležitých lidí schovalo své „pokladničky“ do Panamy a jen postupem času se ukáže, kdo měl jakou motivaci. Ve výsledku ale budou mít problém téměř všichni bez ohledu na jejich motivaci.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky