20. listopadu 2012 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OSA chce vybírat poplatky i za poslech rádia v práci

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Posloucháte v práci rádio? Firma za vás na příště bude muset platit. Alespoň to tak požaduje Ochranný svaz autorský (OSA). Poslech rádií v uzavřených prostorách firem by tak mohl přijít firmu až na tisíc korun ročně.

O chystaném plánu informuje iDnes.cz. Poplatky prý OSA plánuje vymáhat i zpětně. Šéf svazu Roman Strejček upozorňuje, že nejde o žádnou novinku. "OSA již mnoho let licencuje umístění rádií na pracovištích. Jediným rozdílem oproti předchozí praxi je, že jsme se letos na tento segment trhu zaměřili systematičtěji," řekl serveru Strejček.

ČTĚTE TAKÉ:

Nezávislí právníci připouštějí, že má OSA na takové poplatky právo, nicméně by to s nimi neměl ochranný svaz přehánět. Spouštěčem agresivnějšího přístupu svazu mohl být podle iDnes.cz čerstvý posudek odborníka na autorské právo z Právnické fakulty Masarykovy univerzity profesora Ivo Telece. Z něho vyplývá, že vybavení pracovního prostoru přístroji umožňující poslech hudby zlepšuje kvalitu pracovního prostředí a zvyšuje tak pracovní výkon.

"Je třeba sledovat hospodářský kontext, pokud má firma z užití autorského díla, tedy z cizí investice, určitý prospěch, byť nepřímý, měl by samozřejmě přispět. To je podle mě férové," řekl Telec.

Ochranný svaz autorský je občanské sdružení, které vybírá poplatky za veřejné produkce. Zastupuje registrované autory a nositele autorských práv, kterým zpětně za veřejnou produkci vyplácí tzv. autorské odměny. OSA nyní nabízí firmám padesátiprocentní slevu oproti barům či restauracím, které platí za jeden přístroj 159 korun měsíčně.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz