11. února 2011 15:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Osm z deseti maloobchodníků škodí zaměstnancům

Pokladní (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokladní (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Státní úřad inspekce práce (SÚIP) loni zjistil u 83 procent zaměstnavatelů v maloobchodu nedodržení pracovněprávních předpisů.

Je to stejně jako v předchozím roce. V pátek o tom informovala Ivona Foltisová ze SÚIP. Inspektoři za porušení udělili 43 pokut ve výši celkem 970.000 Kč, což je o pět pokut a 38.000 korun meziročně více.

Nejčastěji nedostatky byly zjištěny v odměňování, v pracovní době a v podmínkách pracovního poměru, jako jsou povinné náležitosti pracovní smlouvy a potvrzení o zaměstnání.

Zvláštní zaměření na obchodní řetězce a benzínky

SÚIP věnoval zvláštní pozornost obchodním řetězcům. Každému oblastnímu inspektorátu práce vybral pro rozsáhlejší kontrolu jeden obchodní řetězec. Zaměřil se i na čerpací stanice.

Benzinka - ilustrační foto.

Předloni byly obchodní řetězce pokutovány celkovou částkou 170.000 korun, což je přes 18 procent všech pokut. Loni se celková výše pokut snížila na 100.000 korun, to bylo přes deset procent celkové výše. Čerpací stanice byly pokutovány celkovou částkou 60.000 korun, což je přes šest procent všech loňských pokut.

Malí obchodníci, nízké sankce

Při kontrolách byly podle Foltysové zjištěny nedostatky nejčastěji u tzv. malých zaměstnavatelů.

"Pokud je zjištěno závažné porušování pracovněprávních předpisů, nebo se jedná o opakované porušování, jsou těmto zaměstnavatelům ukládány sankce. Z důvodu, že se jedná o malé zaměstnavatele, zpravidla jsou ukládány nižší sankce odpovídající majetkovým poměrům zaměstnavatelů," uvedla.

Zaměstnavatelé s větším počtem zaměstnanců mají obvykle profesionální personalisty a mzdové účetní, což se odráží na kvalitě vedení personální a mzdové agendy, dodal SÚIP.

Kontroly byly prováděny i na základě podnětů občanů. V roce 2009 jich oblastní úřady obdržely 518 a v roce 2010 494. Pod SÚIP, které řídí ministerstvo práce a sociálních věcí, spadá osm oblastních inspektorátů práce.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.