16. prosince 2009 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Osobností roku je podle časopisu Time šéf Fedu Bernanke

Ben Bernanke | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ben Bernanke | foto: AFP

WASHINGTON Americký časopis Time jmenoval osobností letošního roku šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho. Tento titul mu renomovaný týdeník udělil za učinění efektivních opatření v boji proti finanční krizi. Loni zvolil Obamu, předloni Putina.

Bernanke v čele Federálního rezervního systému (Fed), instituce v USA plnící roli centrální banky, stanul 1. února 2006. Jmenován byl Georgem W. Bushem a ve funkci tehdy nahradil Alana Greenspana.

Když koncem roku 2007 spadla americká ekonomika do recese, Fed pod vedením Bernanka několikrát zasáhl razantním snižováním úroků a vláda s Kongresem přijaly soubor podpůrných opatření.

Fed také zásoboval trhy zvýšenou peněžní likviditou a zmírňoval podmínky pro své úvěry bankám a dalším subjektům. Řada komerčních bank by se bez pomoci Fedu neudržela nad vodou.

"Recese byla nejdůležitější zprávou roku. Bez Bernankeho mohla být mnohem horší," okomentoval volbu šéfredaktor časopisu Time Richard Stengel. Magazín napsal, že Bernanke nejen přebudoval americkou finanční politiku, ale přímo vedl snahu zachránit světové hospodářství.

Bernankovi se připisují zásluhy za krizová opatření a očekává se, že by měl v druhém funkčním období USA z ekonomického útlumu definitivně vyvést. Jeho kritici však soudí, že Fed v některých případech nepostupoval dostatečně rychle či měl přijmout opatření jiná.

Tradice magazínu Time každoročního jmenování nejvýznamnější osobnosti se datuje od roku 1927. Loni se jí stal americký prezident Barack Obama. Předtím titul získal ruský premiér Vladimir Putin, papež Jan Pavel II. nebo zpěvák U2 Bono Vox.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?