Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ostravské koksovny OKK koupí za 2,5 miliardy skupina Metalimex

Sama Vysoká pec číslo 1 je už od prvního jarního dne turistickou atrakcí. Zájemci uvidí, jak se kdysi ve Vítkovicích vyrábělo železo. Nahoru jedou i speciálnímn proskleným výtahem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sama Vysoká pec číslo 1 je už od prvního jarního dne turistickou atrakcí. Zájemci uvidí, jak se kdysi ve Vítkovicích vyrábělo železo. Nahoru jedou i speciálnímn proskleným výtahem. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

OSTRAVA/ PRAHA Ostravské OKK koksovny, které patří těžařské firmě NWR, koupí za 95 milionů eur (zhruba 2,44 miliardy korun) skupina Metalimex. NWR prodejem reaguje na měnící se tržní podmínky. Firma to oznámila v tiskové zprávě. NWR se také chystá uzavřít Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, protože ho výhledově nepovažuje za konkurenceschopný.

"Členové představenstva NWR jsou přesvědčeni, že prodej OKK je významným krokem na cestě k efektivnější, štíhlejší a flexibilnější těžební činnosti," uvedl předseda představenstva NWR Gareth Penny. NWR hodlá čistý výtěžek reinvestovat do své základní činnosti do 12 měsíců od realizace.

OKK tvoří v rámci skupiny NWR samostatný segment, má nezávislé vedení a zaměstnance. V současné době provozuje jediné zařízení v Ostravě - Koksovnu Svoboda. Koksovna provozuje čtyři koksárenské baterie.

Metalimex a její mateřská společnost MTX CZ jsou česká společnost obchodující s hliníkovými plechy, mědí, ocelí, železnou rudou, uhlím a dalšími komoditami ve střední Evropě.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. NWR je kotována na burze v Londýně, Praze a Varšavě.

Vizitka firmy OKK Koksovny a společnosti Metalimex

Metalimex

Společnost obchoduje s barevnými kovy, hliníkovými plechy, kovovým odpadem, pevnými palivy, železnou rudou a dalšími komoditami.

- V roce 2012 dosáhla tržeb za prodej zboží 13,4 miliardy korun a vykázala zisk 230,7 milionu korun. K poslednímu dni loňského roku měla 77 zaměstnanců.

- Jediným akcionářem Metalimexu je akciová společnost MTX CZ, kterou ovládá miliardář a bývalý spolumajitel důlní společnosti OKD Petr Otava. Firma MTX CZ kromě Metalimexu ovládá mimo jiné společnosti AL INVEST Břidličná, Coal Mill a Měď Povrly.

- Stát založil Metalimex v prosinci 1948 vyhláškou tehdejšího ministerstva zahraničního obchodu. Hlavním úkolem firmy bylo zprostředkování dovozu a vývozu rud, kovů a pomocných hmot. Do poloviny 90. let minulého století měla firma i licenci na dovoz ruského plynu.

OKK Koksovny

- Jsou předním evropským producentem koksu a podle svého tvrzení největším výrobcem slévárenského koksu v Evropě.

- Kromě slévárenského koksu produkují koks pro hutní výrobu, speciální metalurgii či vytápění. Dalšími výrobky firmy jsou koksárenský plyn, dehet, benzol, síran amonný a síra.

- V současnosti vyrábí pouze v ostravské koksovně Svoboda, kde provozuje čtyři koksárenské baterie. Do roku 2010 provozovaly ještě Koksovnu Jan Šverma. Koks vyrábí z uhlí vytěženého z ostravsko-karvinského uhelného revíru, ale i v jiných částech Evropy a světa.

- V roce 2012 vyrobily 680.000 tun koksu, z toho skoro 434.000 tun tvořil slévárenský koks.

- V roce 2012 měla společnost tržby 4135,3 milionu Kč a vytvořila ztrátu 195,1 milionu Kč po zdanění. Na konci roku měly 732 zaměstnanců.

- Jejich jediným vlastníkem byl dosud průmyslový holding New World Resources Plc (NWR) se sídlem v Nizozemsku. Tato společnost patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Nyní by se měla novým majitelem koksoven stát za 95 milionů eur (zhruba 2,44 miliardy korun) skupina Metalimex. NWR se také chystá uzavřít Důl Paskov na Frýdecko-Místecku.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!