24. července 2019 21:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ostré obvinění Amazonu. Podle ministra Mnuchina ničí maloobchod v USA

Balík od Amazonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balík od Amazonu. | foto: Reuters

NEW YORK Americký ministr financí Steven Mnuchin ve středu ostře obvinil Amazon z ničení maloobchodu ve Spojených státech. Vláda podle Mnuchina prověří, zda praktiky největšího internetového prodejce na světě a dalších obchodů na síti neohrožují konkurenci. Informoval o tom americký ekonomický server CNBC. Šetření v této věci zahájilo již v úterý ministerstvo spravedlnosti.

„Když se podíváte na Amazon, nějaké přednosti má, ale zničil maloobchodníky po celých USA, takže není pochyb, že omezil konkurenci,“ řekl ministr CNBC. Vláda doufá, že se jí podaří zjistit, jak se velkým nákupním platformám podařilo dosáhnout jejich tržní síly, zda nebrzdily inovace a zda nepoškozovaly spotřebitele.

Jména jednotlivých prověřovaných společností sice úřad zatím nezveřejnil, ale podle médií si bere na mušku velké technologické firmy. Akcie Amazonu, Alphabetu a Facebooku také po oznámení v úterý večer po uzavření burz klesly.

Amazon již na Mnuchinova slova zareagoval. V prohlášení uvedl, že malé a střední podniky díky němu vzkvétají. „Nezávislí prodejci stojí za 58 procenty tržeb fyzického zboží realizovaných na Amazonu. Jejich tržby rostou dvakrát rychleji než naše vlastní a v roce 2018 činily 160 miliard dolarů (3,7 bilionu Kč),“ brání se internetový gigant.

ČTK

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz