Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OTÁZKA DNE: Jaké firmy září ve světě mobilů?

Inovace v mobilních technologiích se šíří úžasnou rychlostí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inovace v mobilních technologiích se šíří úžasnou rychlostí | foto: Reuters

PRAHA Veletrh s mobilními technologiemi v Barceloně skončil. Představilo se mnoho zajímavých novinek, například první 3D telefon. O jakém produktu si čeští odborníci myslí, že má největší potenciál? Jaké z nich by mohly být u nás nejdříve na trhu? A kdy? Odborníků se za vás ptaly Lidové noviny.

Michael Horejsek, Senior Product Manager, Sunnysoft

Michael Horejsek, Senior Product Manager, Sunnysoft  Letošní veletrh byl ve znamení dvoujádrových procesorů/chipů, které se nyní dostávají do smartphonů a tabletů. Jejich výkon se tak dostává na úroveň netbooků, ovšem bez nutnosti aktivního chlazení. Díky této vlastnosti mohou být daleko subtilnější a jejich výdrž na baterii je daleko delší.

Tyto nové chipsety pak mimo jiné bez problému zvládají záznam a reprodukci videa v plném Full HD rozlišení 1080p. Některé telefony a tablety jsou již opatřeny i vysoce kvalitním digitálním audio/video výstupem HDMI, díky němuž připojíte zařízení k Full HD televizi či projektoru a vychutnáte si tak obraz či video v plném rozlišení na veliké obrazovce.

Tato zařízení byla prezentována jak na stáncích výrobců technologií, tak samozřejmě na stáncích jednotlivých vendorů. Většina dvoujádrových smartphonů a tabletů má společný jmenovatel a tím je systém Google Android. U tabletů v poslední verzi Honeycomb 3.0.

Velmi podařené modely s dvoujádrovým procesorem představil Samsung. Konkrétně smartphone Samsung Galaxy S II a tablet Samsung Galaxy Tab 10.1.

Nejvíce technologických novinek však prezentovalo LG. Jednalo se o nejrychlejší telefon současnosti, dvoujádrový LG Optimus 2X, který navíc disponuje i HDMI výstupem.

Optimus 3DDále LG představilo Smartphone s 3D displejem a 3D fotoaparátem/kamerou a tablet s s 3D kamerou/fotoaparátem. Obě zařízení obsahují taktéž výstup HDMI a proto si kromě 3D her můžete vychutnat na 3D televizi i vámi pořízené 3D fotky a videa.

První se má dostat na trh nejvýkonnější LG Optimus 2X a to již koncem března. Jeho koncová cena navíc nepřekročí 13 000 Kč s DPH, což je u nejvýkonnějšího smartphonu současnosti velice zajímavá cena. Ostatní zmiňované modely očekáváme koncem druhého čtvrtletí.

Filip Soukup, majitel Mobilhouse.cz

 Filip Soukup, majitel Mobilhouse.cz Nejzásadnější novinkou pro českého zákazníka byl ústup Nokie od operačního systému Symbian k Windows WP7, spojení finského výrobce s Microsoftem přináší celou řadu otazníků. Je otázkou, jak to přijmou zákazníci, zda se Nokia tímto krokem vzpamatuje nebo zda bude i nadále ztrácet tržní podíl vůči výrobcům, kteří ve svých zařízeních využívají operační systém Android.

U Nokie bývá problém také v rychlosti uvedení modelu na trh, navíc trvá, než se vychytají mouchy, aby byl konkrétní telefon také použitelný. Nokia řeší nyní dilema, po zkušenostech s nepovedenými přístroji typu N97 si nemůže dovolit uspěchat uvedení na trh dalších problémových a nevychytaných přístrojů.

V České republice si Nokia stále drží dominantní prodeje, ale dle mého názoru se prodává většina Nokií již pouze ze zvyku, nikoliv z toho důvodu, že by byly přístroje této značky inovativní atd.

Pro Nokii je dle mého v současné době největší štěstí, že existují zákazníci, kteří vždycky měli jenom Nokii a nechtějí si zvykat na žádnou jinou značku.

Sony Ericsson XperiaZ novinek prezentovaných v Barcelově mně zaujal herní mobil Sony Ericsson Xperia Play. Na našem malém trhu ale bude prodejnost dle mého názoru zanedbatelná, soudím dle prodejů telefonů cílených na stejnou skupinu zákazníků v minulosti (Nokia N-GAGE …). Ale třeba se mohu mýlit a z tohoto modelu se dobře zvolenými marketingovými nástroji stane ikona jako je PlayStation, Sony Ericsson by si to jistě přál. U dalších nových modelů Sony Ericsson opouští od Symbianu a přechází k Androidu.

Líbí se mi nové modely korejských výrobců (Samsung, LG), například Samsung obměňuje své řady rychleji než Nokia, takže věřím, že se tyto modely mohou v dohledné době objevit i na našem trhu.

Ředitel Samsungu JK Shin představuje nový 4G Galaxy tablet 4GMyslím, že Samsungy Galaxy S II i TAB II se budou prodávat velmi dobře, Galaxy S II zaujme nejen absolutně nejlepším displejem. Předpokládám, že tyto přístroje budou i v nabídce operátorů, což prodeje velmi posílí. Samsung připravuje novinky jak s operačním systémem Android, tak se systémem Bada.

Slušné pověsti se na našem trhu těší HTC, které představilo mnoho nových modelů s OS Android. Připravovaný tablet HTC Flyer vypadá také zajímavě. HTC uvádí na trh modely s velkou rychlostí, první z barcelonských novinek by se mohly objevit v prodeji v ČR již za dva měsíce.

Martina Kemrová, mluvčí T-Mobile

Martina Kemrová, mluvčí T-MobileNejde ani tak o novinky, jako významné fenomény: prvním z nich byla přítomnost tabletu snad u všech výrobců, druhým je téměř obecná shoda na Android platformě, ať už u mobilních telefonů či tabletů. Bylo zajímavé, že ačkoli se výrobci jsou jindy tvrdými konkurenty a snaží se od sebe odlišit, měli na svých stáncích zcela identické Android poutače a materiály.

Velmi zajímavá je určitě rostoucí nabídka v oblasti přístrojů pro "pokročilé", které již na českém trhu jsou, ale nové modely nabízejí řadu zajímavých funkcionalit (SOS tlačítko, dock station fungující jako rádio i hlasitý odposlech…).

Zajímavé jsou také 3D mobily, ale nepředpokládáme, že by se v dohledné době staly masovou záležitostí. Stále více se o slovo hlásí také NFC (Near Field Communication) technologie, která umožní využívání telefonu jako prostředku identifikace i jako mobilní peněženky. M-peněženka se na našem trhu objeví již v dohledné budoucnosti.

Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas

Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas Letos bylo v Barceloně představeno mnoho novinek ze světa mobilů a tablety nezůstaly pozadu. Vše spěje k intenzivnímu sbližování či propojování počítače s mobilním telefonem a oba tyto světy se vzájemně inspirují. Za všechny příklady jmenujme novinku Motoroly, dokovací stanici Lapdock. Ta je něco jako notebook, který má klávesnici a displej, ale samotný počítač tvoří až mobilní telefon vložený do speciálního doku.

Model Acer Iconia Smart je zase na hranici tabletu a mobilu. Co se týče funkcí, sledujeme těsné propojení počítače s telefonem, sociálními sítěmi a také přesun práce na internet. To je společný směr, kterým nyní jdou mobily, tablety i počítače.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...