4. ledna 2011 10:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OTÁZKA DNE: S jakým očekáváním jdou lídři průmyslu do roku 2011?

Oslavy na sněhu. V severoindické Šimle čeakjí na příchod Nového roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy na sněhu. V severoindické Šimle čeakjí na příchod Nového roku. | foto: Reuters

PRAHA Na začátku roku jsme se snažili být jemní a vlídně se zeptat na očekávání pro příští rok v různých oborech. Většina respondentů se domnívá, že krize je už za námi a budou se snažit rozvíjet své obory.

Martin Kocourek, ministr průmyslu a obchodu Ekonomický expert ODS Martin Kocourek

Rok 2011 by mohl přát novému podnikání. Pomalu odeznívá jedna z nejhlubších hospodářských krizí a podnikatelé s dobrými nápady budou mít šanci chytit se růstové vlny hned na jejím začátku.

Čtenářům přeju, aby se jim dařilo. Zvlášť těm, kteří se pustili do podnikání. Aby měli dost zakázek, mohli nabírat nové zaměstnance a mohli investovat do svého rozvoje. Slibuji, že stát tu bude od toho, aby pomáhal.

Ekonomické vize roku 2011 naleznete ZDE

Martin Roman, šéf ČEZ

Generální ředitel ČEZ Martin Roman Do letošního roku jdu s tím, že pevně věřím, že Česko je již úplně venku z krize. Vývoj v energetice je toho nejlepším indikátorem, dokonce lepším než ukazatel HDP, protože zohledňuje i šedou ekonomiku.

Pozorujeme, že by oživení mohlo nastat. Já osobně do tohoto roku jdu s tím, že ČEZ má před sebou spoustu výzev, protože svět energetiky se hodně mění. Změnila ho krize, ale i obrovský nárůst obnovitelných zdrojů. Naším cílem je samozřejmě, abychom maximalizovali ziskovost firmy, protože to je ta nejlepší zpráva pro české občany.

Michal Kocián, předseda představenstva Finep Michal Kocián, předseda představenstva Finep

Situace se v developmentu výrazně nezmění. Očekáváme, že se poptávka po novém bydlení mírně zvedne vlivem očekávaného zvýšení DPH v roce 2012. Ale bude to jen krátkodobý psychologický efekt.

Ceny bytů neporostou, maximálně o výši inflace. Nebude k tomu důvod, protože ceny nákladů jsou stabilní. Developeři zahájí více projektů než v roce 2010, ale budou menší a ekonomičtější. Kritéria bank pro poskytování úvěrů se nezmění.

Jiří Grund, prezident Asociace exportérů

Musí oslabit, tvrdí o kurzu koruny vůči světovým měnám prezident Asociace exportérů Jiří Grund.Pro rok 2011 vidím jako klíčové dvě věci. Za prvé bude důležité, aby kurz naší měny byl reálný, tedy aby koruna příliš rychle neposilovala. Druhým silným faktorem bude i v příštím roce cena surovin. Přál bych si, aby se příští rok neopakovalo to, co se dělo letos, kdy cena některých surovin vzrostla až na dvojnásobek. Pro ekonomický růst by bylo potřeba, aby ceny komodit nerostly tak rychlým tempem jako letos.

Dušan Grmolec, ředitel Papíren VětřníDušan Grmolec, ředitel papíren Větřní

Pro nás je klíčové dotáhnout do vítězného konce zavádění technologie na zpracování nápojových kartonů a ostatních sběrových papírů.

Při výrobě papíru totiž bude důležité maximálně využívat sběrného papíru, protože ceny celulózy jsou stejně nevyzpytatelné jako ceny energií a pohyby měnových kurzů. Zároveň bych si přál, aby vláda, občanská sdružení a další instituce přestaly v roce 2011 považovat průmysl jen za něco, co obtěžuje lidi a znečišťuje životní prostředí.

Lidové noviny, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!