Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Otázky a odpovědi: Kdo vydělá na prohibici?

Policisté dohlížejí na dodržování zákazu prodeje tvrdého alkoholu v restauračních zařízeních. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté dohlížejí na dodržování zákazu prodeje tvrdého alkoholu v restauračních zařízeních. | foto: ČTK

PRAHA Jak se zákaz prodeje tvrdého alkoholu projeví na tržbách obchodů a restauračních zařízení? Kdo na částečné prohibici vydělá a komu způsobí vážné potíže? Server Lidovky.cz vám přináší odpovědi na otázky, kolik bude nařízení ministerstva zdravotnictví Česko vlastně stát.

Prohibice, den první

SOUHRN DNE: Tvrdý alkohol zmizel z restaurací, obchodů i hotelů. Policie zatýkala, přibývalo otrávených - čtěte zde. Reakci hospodských najdete zde:

ZLEPŠENÍ: Během noci se zlepšil stav třicetiletého muže z Prahy - čtěte zde.

MORAVA NA SUCHU: Svatebčané se musejí obejít bez kořalky - čtěte zde.

POHLED ZPOZA HRANIC: Prohibice v liberálním Česku, diví se svět - čtěte zde.

CO SE DÁ NYNÍ PÍT: Griotku nebo vaječný koňak - čtěte zde.

PREMIÉR SCHVÁLIL PROHIBICI: Situace je podle něho vážná - čtěte zde.

NÁZOR: Pohled Petra Kamberského - čtěte zde

Kolik má stát z prodeje alkoholu?

Spotřební daň z lihu vynáší státu zhruba sedm miliard ročně. Očekává se, že výpadek bude patrně částečně kompenzován vyšším výnosem daně z piva a vína.

Průměrný denní výnos státu z daně je 18,6 milionů korun, přičemž číslo vychází z celoročního výběru daně ve výši 6,8 miliard Kč v roce 2011. Měsíční výběr spotřební daně odhadl náměstek ministra financí Ladislav Minčič na 600 milionů korun.

Dodržují obchody a restaurace prohibici?

Velcí obchodníci zákaz prodeje tvrdého alkoholu respektovali a hned v pátek večer začali lahve z regálů stahovat.

Ráno už velké obchodní řetězce regály kompletně vyčistily a zablokovaly na prodej alkoholu pokladní systémy. Na práci mnohdy nasadily i mimořádnou noční směnu.

Kdo na zákazu vydělá?

Podle bleskového průzkumu společnosti Mag Consulting pro ČTK přijdou české restaurace za každý den prohibice až o 200 milionů korun.

„Celkové tržby za lihoviny se v pohostinství každý den pohybují mezi 300 a 350 miliony korun, část spotřeby ale konzumenti nahradili vínem a pivem, proto jsou ztráty menší, řekl ČTK analytik Mag Consulting Jaromír Beránek.

Podle něj tak výrobci piva a vína budou ze zákazu profitovat nejvíc.

Podle vyjádření některých obchodníků se lidé po ohlášení prohibice snažili předzásobit a prodej tvrdého alkoholu se nakrátko navýšil.

„Volali nám zákazníci, jestli si ještě mohou přijít nakoupit alkohol do zásoby,“ uvedl zástupce řetězce, který si nepřál zveřejnit jméno.

Zákaz prodeje podpořil Svaz obchodu. „Bylo by namístě větší zapojení policie, která by nejen kontrolovala dodržování nařízení vlády, ale rovněž by informovala provozovny, ke kterým se informace nedostala,“ sdělil na webu svazu jeho prezident Zdeněk Juračka.

Jaké tresty hrozí?

Porušení zákazu je správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun, jeho provozovna může být dočasně uzavřena.

Pokud by pití prodával, mohl by být podezřelý z trestného činu obecného ohrožení, kde tresty přesahují deset let vězení a hrozí i trest výjimečný. Možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

Jak na zákaz reagují likérky?

Likérky zákaz zaskočil. „Toto rozhodnutí bude mít na trh s likéry likvidační dopad. My musíme situaci nejprve analyzovat, zjistit případné škody a pak zveřejníme naše další kroky,“ řekl LN marketingový ředitel likérky R. Jelínek Miroslav Motyčka.

Komentář Lidových novin

„Samozřejmě budeme zvažovat žalobu, zákaz je pro nás likvidační. Přišel právě v době, kdy se rozbíhají předvánoční nákupy, v září a říjnu máme prodej nejvyšší, to za celý rok nedoženeme,“ míní Tomáš Koláček, majitel Likérky v Odrách na severní Moravě. Škodu, která mu zákazem prodeje vznikne, odhaduje na miliony.

Vina za současný stav je podle Koláčka na státních orgánech. „Pančování je nejméně sedm osm let stará záležitost, nikdo s tím nic nedělal. Denaturát z Polska se běžně pašuje, tady nějak čistí a pak prodává po tržnicích za osmdesát korun litr, to je obecně známé a nikdo si toho nevšímal. Je smutné, že to lidé odnesli přímo svým životem,“ řekl Koláček.

, ,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...